Jaké jsou příznaky cukrovky? Nemáte ji i vy? Otestujte se! | Pro ženy | Blesk.cz

Jaké jsou příznaky cukrovky? Nemáte ji i vy? Otestujte se!

 • I časté záněty by pro vás mohli být signálem, že něco není v pořádku.
  25. dubna 2016 | 06:00

  Odpor ke sportu, téměř až přehnaná láska k jídlu, hlavně tomu nezdravému, a v neposlední řadě také rodinná anamnéza. Stačí skutečně málo, aby se u člověka rozjela cukrovka druhého typu, která patří mezi civilizační choroby poslední doby.

 • Skryté příznaky

  Diabetes se v těle může vyvíjet i deset let, než se projeví příznaky.
  Cukrovka patří mezi nejčastější metabolické choroby, které společnost sužují čím dál tím častěji. Může za to náš životní styl, kdy jsme rychlí v jídle a pomalí ve sportování. A pacientů stále přibývá. „Podobně jako v ostatních zemích evropského kontinentu je v České republice zaznamenán postupný nárůst diabetu. Během roku 2013 byl v ČR diabetes nově zjištěn u 72,6 tisíce pacientů,“ vysvětluje Terezie Pelikánová, předsedkyně České diabetologické společnosti. Jenže někdy jsou příznaky této choroby hodně skryté a lze je přehlédnout.
 • Rychlé hubnutí

  Přemýšlíte, proč stále nemůžete dosáhnout plochého břicha? A co takhle pivo? Nemůže za to třeba tento nápoj?
  Je to trochu paradoxní, protože zvýšené riziko cukrovky druhého typu mají právě lidé, kteří trpí nadváhou. Ale jedním z častých příznaků je rychlý úbytek na váze. Stává se to sice častěji u prvního typu, nicméně i v tomto případě k tomu dochází. Tělo je inzulinově rezistentní, není schopno zpracovávat glukózu z jídla a transportovat ji do buněk, včetně těch tukových. Ty se pak začnou rozpadat a člověk hubne.
 • Časté cesty na záchod

  Nahlédněte občas do záchodu, můžete z něj vyčíst více o svém zdraví.
  Pokud potřebujete často na záchod na malou – hlavně když vás to začne budit i v noci, i když se to dříve nestávalo – může to být příznakem cukrovky. Ledviny totiž musí pracovat na plné obrátky, aby se zbavily veškeré glukózy v krvi. Kromě častého močení je také příznakem neobvyklá žízeň, tělo se totiž snaží doplnit všechny ztracené tekutiny. Tyto dva příznaky tak jdou ruku v ruce.
 • Kožní potíže

  Suchá kůže může být také příznakem diabetu.
  Svědění kůže může být sice způsobeno suchou kůží, ale také špatným krevním oběhem, což může být často varovným signálem diabetu. Stejně jako další kožní potíže – jako třeba akantóza. Jde o zesílení a ztmavnutí kůže v důsledku zvýšené pigmentace a objevuje se nejčastěji v podpaží, kolem krku nebo v tříslech. Může za to inzulinová rezistence, která se vyskytuje, přestože cukr v krvi nemusí být vysoký.
 • Špatné hojení ran

  Pokud se vám dělají modřiny samovolně, neměli byste to podceňovat.
  Ať už jde o obyčejné drobné říznutí, odřeninu nebo modřinu, v případě diabetu druhého typu se najednou nehojí tak rychle jako dříve. Cévy jsou totiž poškozeny nadměrným množstvím glukózy, která putuje žílami a tepnami. A krev je přitom potřeba k rychlejšímu hojení ran.
 • Časté záněty

  Sledujte pozorně, co se vám děje mezi nohama.
  I když se může zdát, že to spolu zdánlivě nesouvisí, tak ženy s diabetem mohou trpět častěji gynekologickými záněty. Nadměrné množství glukózy totiž podporuje šíření kvasinek. Příznaky jsou svědění, nadměrný výtok. U dětí to ale můžou být třeba opruzeniny.
 • Špatné vidění

  Z vašich očí se toho dá vyčíst více, než si dovedete představit.
  Dalším příznakem diabetu II. stupně může být i špatné vidění. A to třeba rozostřené nebo různé záblesky, tečky před očima. To je způsobeno vysokou hladinou glukózy v krvi. Tím dochází ke změně tvaru čočky. Dobrou zprávou je, že ve chvíli, kdy se hladina glukózy srovná, mělo by to opět odeznít. Ovšem za předpokladu, že člověk problém s cukrovkou řeší včas. Při dlouhodobé stagnaci může dojít k nenávratnému poškození zraku.
 • Únava

  ...
  Důvodů, proč se člověk s cukrovkou cítí unavenější než obvykle, je hned několik. V důsledku častého močení dochází k dehydrataci, ke které patří únava. Glukóza se nedostává do buněk, ty tedy nemají z čeho brát energii, takže člověka zmůžou i činnosti, které jinak zvládá bez problémů. 

Diskuse ke článku
.