6 nejčastějších druhů rakoviny a jak jí předcházet | Pro ženy | Blesk.cz

6 nejčastějších druhů rakoviny a jak jí předcházet

 • Rakovina postihne každého třetího člověka - nepodceňujete prevenci!
  4. února 2014 | 11:00

  Zhoubný nádor postihne v dnešní době každého třetího člověka a statistiky se neustále zvyšují. Postupem času se totiž rakovina zařadila mezi civilizační choroby, kterým jde dnešní uspěchaná doba vyloženě na ruku. Jaký typ rakoviny je nejrozšířenější a jak se jí můžete bránit?

 • Rakovina plic

  Nejrizikovějším faktorem pro vznik rakoviny plic jsou samozřejmě cigarety.
  Rakovinou plic onemocní nejčastěji kuřáci mezi 55. a 65. rokem a bohužel se ve třech čtvrtinách případů zachytí až v pokročilém stádiu, kdy už nemá smysl podstupovat operaci. Ročně se tak zachytí zhruba 6000 případů rakoviny plic, na niž umírá 80% pacientů.

  Největší riziko hrozí bez velkého překvapení kuřákům, a to jak aktivním, tak i pasivním. Rakovina plic ale hrozí i nekuřákům. Bohatě stačí, když máte nadváhu, nejíte dostatek ovoce a zeleniny a žijete ve velkém městě se znečištěným ovzduším. Mezi rizikové faktory pak samozřejmě patří konzumace alkoholu a stres.

  zelenina

  Pokud chcete rakovině plic předcházet, přestaňte kouřit a zařaďte do svého jídelníčku pět porcí ovoce a zeleniny denně. Důležitý je také dostatek pohybu a spánku.

 • Rakovina prsu

  ...
  Rakovina prsu je v současné době nejobávanějším typem rakoviny a ročně je diagnostikována zhruba u 6500 žen, ale mohou jí onemocnět i muži. Podle statistik tomuto onemocnění podlehne každá čtvrtá žena.

  Rakovinu prsu lze ale i v případě výskytu zhoubného nádoru poměrně úspěšně léčit, i zcela vyléčit. Důležitá je jen důsledná prevence. U žen by mělo být naprostým základem samovyšetření prsu, které je doplňkem k mamografickému screeningu, na který má v ČR zdarma nárok dvakrát ročně každá žena na 45 let věku.

  Samovyšetření prsou provádějte ideálně každý měsíc, hned po skončení menstruace, kdy je mléčná žláza v hormonálním klidu. Pokud objevíte v prsu nějakou změnu ve formě bulky nebo asymetrie, nepodléhejte panice, ale ani tuto změnu nepodceňujte. Objednejte se u svého lékaře na vyšetření, případně vyhledejte specializované centrum.

  Diplomy a licence vystavené na zdi v ordinaci zvýší důvěryhodnost nejen mladých lékařů.

  Dalším vyšetřením z oblasti důležité prevence je mamografie, která může být doplněna také vyšetřením ultrazvukem. Právě ultrazvuk je první metodou volby u žen mladších 40 let, protože je u nich prsní žláza velmi dobře přehledná.

 • Rakovina tlustého střeva a konečníku


  Tlustý muž
  V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku patří Česká republika bohužel mezi země, které stojí na špici v žebříčku nejčastějšího výskytu tohoto typu rakoviny. Každý rok je totiž u nás zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku diagnostikován asi u 7800 osob.

  U většiny pacientů je přesná příčina vzniku rakoviny tlustého střeva  a konečníku neznámá, jsou ale rizikové faktory, které možnost vzniku onemocnění zvyšují. Kromě vyššího věku (většina pacientů s tímto typem rakoviny je ve věkové kategorii nad 50 let) a genetických dispozic je nejdůležitějším faktorem složení stravy.

  Nejrizikovější je přitom nadměrný příjem živočišných tuků, červeného masa a u nás tolik populárních uzenin. Riziko zvyšuje také nevhodná úprava masa, kam patří smažení, grilování a pečení. Hrozba rakoviny pak nejvíce postihuje osoby, které mají nepřiměřeně vysoký příjem kalorií a s tím spojenou obezitu. Nepomáhá ani nadměrná konzumace alkoholu, a to především piva.

  ...
  Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku je přitom velmi jednoduchá a není proto důvod, aby se počet pacientů s tímto typem onemocnění v ČR zvyšoval! Důležité je omezit příjem živočišných tuků a naopak zařadit do každodenního jídelníčku čerstvou zeleninu a ovoce a potraviny bohaté na vlákninu.

  Největší šance na úplné vyléčení tohoto typu rakoviny je v případě zachycení karcinomu ve velmi raném stádiu. V této fázi může nádor vylučovat velmi malé množství krve do stolice, které ale nemusí být viditelné pouhým zrakem. Proto je důležité pravidelně podstupovat pravidelný test stolice na tzv. okultní krvácení.

 • Rakovina pohlavních orgánů

  ...
  Rakovina pohlavních orgánů zahrnuje rakovinu děložního čípku, vaječníků, děložního hrdla a těla i vzácné rakoviny vulvy, pochvy či zcela ojedinělou rakovinu placenty. Rakovinou pohlavních orgánů onemocní ročně zhruba 11 500 žen a téměř tři tisíce na ni zemřou!

  Prevence rakoviny pohlavních orgánů je velmi důležitá, protože díky ní se rakovina dokáže zachytit v časném stádiu a tedy i úspěšně vyléčit. Paradoxně však důkladnou prevenci dodržuje jen 42% žen!

  Důležitou zbraní pro odhalení rakoviny pohlavních orgánů je pravidelná návštěva gynekologické prohlídky, kterou ale Češky velmi zanedbávají. Stejně tak je účinnou prevencí očkování proti rakovině děložního čípku, kolem kterého panuje spousta mýtů.

  Očkování, které stojí tisíce korun, můžete mít i zdarma.
  Rakovinu děložního čípku způsobuje vir, který nosí v těle téměř každá žena, ovšem zhruba do 35 let věku je schopná se ho poměrně snadno zbavit. Pokud se však tímto virem nakazí i po 35 letech, hrozí zvýšené riziko rakoviny děložního čípku.

  Účinnou obranou je tak očkování. To je nejjistější ještě před začátkem sexuálního života, avšak i v pozdějším věku má svůj vliv na prevenci vzniku rakoviny. Pokud tedy nemáte jednoho partnera zhruba od 25 let, kterému jste sexuálně věrná (a on vám), měla byste zvážit očkování proti rakovině děložního čípku. Zvýšené riziko totiž hrozí při nechráněném pohlavním styku spojeném s častým střídáním partnerů.

 • Rakovina slinivky

  Zdravý životní styl a halvně prevence dokáží snížit riziko rakoviny tlustého střeva
  Rakovina slinivky patří mezi nejvážnější a nejzákeřnější typ rakoviny. A to také z toho důvodu, že je většinou objevena až ve velmi pokročilém stádiu, ve kterém je její léčba velmi obtížná. Pokud postihne nádor vývodné cesty slinivky, je možné rakovinu diagnostikovat už v časném stádiu, kdy postižený trpí velkými bolestmi břicha. Je-li však napadena pouze slinivka, projeví se nádor až v pokročilém stádiu. Nejčastějšími příznaky jsou hubnutí, zežloutnutí očního bělma a kůže, zvracení, bolesti břicha a únava.

  Stejně jako u ostatních typů rakovin není známa její přímá příčina, ovšem i zde se naleznou rizikové faktory. Mezi ty patři samozřejmě kouření a nadměrná konzumace alkoholu, stejně jako genetické předpoklady, cukrovka či chronický zánět slinivky břišní.

  zelenina

  Nejlepší prevencí je tak dodržování zdravého životního stylu, stejně jako podstupování vyšetření krve a moči, ze kterých je možné tento typ rakoviny vypozorovat. Výskyt nádoru na slinivce je možné zjistit také pomocí počítačové tomografie nebo ultrazvuku.

 • Rakovina prostaty

  ...
  Rakovina prostaty
  tvoří asi 4% všech nádorových onemocnění v České republice a její diagnostika se pohybuje okolo 60 případů na 100 000 mužů. Nejčastěji postihuje muže v rozmezí 70. a 80. věku života, ale v poslední době je diagnostikována i u mladších pacientů. Navíc, oproti statistice z 90. let stoupl výskyt tohoto typu rakoviny o alarmujících 70%.

  Podobně jako u rakoviny tlustého střeva postihuje rakovina prostaty nejčastěji kuřáky s tendencí k nezdravému životnímu stylu a nadměrné konzumaci živočišných tuků. Prevencí je proto nahradit červené maso a uzeniny alespoň 2x týdně rybou a zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu a čerstvou zeleninu a ovoce.

  Mezi nejrizikovější faktory vzniku tohoto typu rakoviny patří prodělání sexuálně přenosných chorob a vysoká míra sexuální aktivity! Dalším rizikovým faktorem jsou samozřejmě genetické dispozice, ale překvapivě i rasa - rakovina prostaty je totiž až dvakrát častější u černochů.

  ss

  Kromě změny životního stylu je také důležitou součástí prevence vyšetření prostaty per rectum. Provádí se standardně jednou ročně u mužů starších 40 let.

Diskuse ke článku
.