Čeští muži jsou nejobéznější v Evropě
Mnohem hůře než ženy, jsou na tom čeští muži. Čím je to způsobeno? Lékaři se shodují, že za naše kila může absence pohybu. České ženy začínají tloustnout až po padesátce, kdežto muži o deset let dříve. „Takzvaný body mass index, tedy poměr výšky a váhy, mají v normě muži pouze mezi 18 a 29 lety. Muži nad 30 let už mají průměrně mírnou nadváhu a s rostoucím věkem se tato hodnota zvyšuje. V kategorii obézní už jsou muži v průměru po 40. narozeninách. Nejobéznější jsou muži nad 70 let," uvedl vedoucí výzkumu Jan Cacek.
Průměrný věk úmrtí u žen je pak 78 let, za což může fakt, že ženy navštěvují lékaře častěji než muži. Způsobeno je to jednak propracovanějším systémem vyšetření žen například v oblasti nádorových onemocnění, ale také nutností návštěvy lékaře v různých obdobích života, jako je těhotenství nebo menopauza. Muži naproti tomu často preventivní prohlídky ignorují a k lékaři se dostaví, až s akutními problémy.
Za přibývajícími kily často, hlavně v případě lidí s vyšším vzděláním, nestojí špatné stravování, ale absence jakéhokoli pohybu. A právě s tím souvisí takzvaná sarkopenie, tedy úbytek svalové hmoty, který je v případě Čechů až příliš rychlý. „Pokles množství svaloviny může za nižší schopnost dát sílu do jakéhokoliv pohybu, i obyčejné chůze. Hlavně starší lidé jsou proto slabí a nejsou schopni často zabránit pádům. Snižují si tak kvalitu života,“ uvedl Cacek.
Vědci se nyní budou snažit formulovat doporučení, která by měla situaci zlepšit a přivést mnohem více lidí k aktivnímu pohybu. "Jednou z nich může být třetí hodina tělocviku na základních školách. Určitě to není lék na obezitu, ale může pomoci vypěstovat kladný vztah k pohybu. Když člověk nezíská vztah, než dospěje, pak už se to nenaučí," říká Jan Cacek.