To, co pro sebe musíte udělat je jen pochopit svůj menstruační cyklus týden po týdnu, abyste věděla, co se ve vašem těle odehrává.
1. týden: Období menstruace
Pro začátek cyklu je typické, že se díky zvýšené hladině estrogenu můžete cítit unavená a bez nálady. Abyste se vyhnula náladovosti, jednoduše zvyšte příjem železa. Ať už ve formě výživových doplňků nebo zařazením luštěnin, či libového masa do týdenního jídelníčku. Vyšší hladina železa má schopnost dobít vám energii, zvednout náladu a celkově se cítit mnohem lépe.
2. týden: Osm dnů po menstruaci - období ovulace
Těchto 5 dnů z vašeho 28 denního cyklu jsou právě ty dny, které byste si měla pořádně užít. Hladiny vašeho estrogenu i testosteronu jsou na maximu a proto se cítíte jako naprostá bohyně. Díky hormonům byste měla mít spoustu sebevědomí a cítit se báječně. Proto vyrazte na párty nebo na rande. Jen si dejte pozor na neplánované těhotenství. 3. týden: Po ovulaci
Jakmile skončí pět dnů ovulace, začíná zvolna klesat hladina estrogenu a společně s ní také chuť na sex. Co naopak narůstá je mírná podrážděnost, změny nálad a ostatní příznaky blížícího se PMS. "Léčba" je poměrně snadná. Ke vyrovnání hladiny hormonů stačí dát si občas čtvereček čokolády a dopřát si malé dávky kofeinu v průběhu celého dne. 4. týden: Nenáviděné PMS
Nepochopitelný a bezpříčinný vztek, deprese a špatná nálada, přesně takové jsou klasické příznaky premenstruačního syndromu. Čím je můžete zmírnit? Zvýšeným přísunem vitaminů během každodenního jídelníčku. Přidejte vápník, vitamin D a Omega 3 mastné kyseliny. Projevy PMS by se tak měly snížit až o 50%.