Neodolatelná chuť na sladkosti
Chuť na sladké je spojena s naší psychikou, která je z velké části závislá na serotoninu, hormonu regulujícím nálady, chuť k jídlu nebo tělesnou teplotu a spánek. Sladkosti dokáží jeho hladinu v těle zvednout, což způsobuje, že se potom cítíte dobře.
Chuť na sladké může mít příčinu v nízké hladině krevního cukru nebo nedostatku proteinů v těle, což způsobuje úbytek energie a pocit vyčerpanosti. Sladkosti sice energii tělu doplní, ale pouze na krátkou dobu, proto honí-li vás mlsná, raději sáhněte po bílém jogurtu s ovocem, který vás na nabije na mnohem delší dobu.
Čokoládové touhy
Je vaše touha cílena přímo na čokoládu? Vaše tělo v tom případě bije na poplach a žadoní o přísun hořčíku, mědi a železa. Nejčastěji se tak stává během menstruace, kdy má ženské tělo těchto látek největší nedostatek. Místo tabulky čokolády si tak raději dopřejte banán, datle nebo maliny a ostružiny.
Velká chuť na slané
Sůl má v těle na starosti regulaci množství vody a pokud je jí nedostatek a tělo je dehydrované, začne volat o pomoc, což se projevuje onou chutí na slané dobroty. Místo pytlíku chipsů si tak raději dejte pořádnou sklenici vody.
Další, co může značit chuť na sůl, je nedostatek vápníku v těle. Až vás tedy příště přepadnou chutě na hranolky, dejte si raději rajče nebo kuřecí maso.
Touha po těstovinách a pečivu
Myslíte jen na to, že byste slupli kousek housky nebo talíř těstovin? Vaše tělo si říká o větší přísun kalorií. Touha po sacharidech totiž značí nedostatek energie v těle, kterou byste měli doplnit potravinami bohatými na bílkoviny a vlákninu, jako jsou mléčné výrobky, drůbeží maso nebo čerstvá zelenina a ovoce.
Masové sny
Pokud nemáte chuť na nic jiného než na pořádný flák masa, pak vašemu tělu nejspíš chybí vitamín B12, tuk a také železo. Doplníte je mléčnými výrobky, mořskými rybami nebo hovězím masem.