Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Pozor na oči: Zima a studený vítr jim neprospívá

Lidé by si měli chránit oči brýlemi s UV filtrem - sítnice oka je totiž jednou z nejcitlivějších tkání těla.
18. listopadu 2009 | 10:24

S nástupem chladného počasí trápí lidi potíže s očima. Chlad a vítr vyvolávají nepříjemné zarudnutí očí a zvýšené slzení.

Pokud je člověk odkázán na brýle, zamlží se mu při vstupu do vyhřáté místnosti skla a po nástupu do tramvaje či autobusu tápe v mlhách. Ještě větší problémy s očima mohou podle očního lékaře z Refrakčního centra Petra Nováka působit zimní sporty.

"Většina lidí už ví, že chránit odkrytou pokožku na zimním slunci krémy s UV filtrem je nezbytnost. Stejně tak by si ale měli chránit brýlemi s UV filtrem oči - sítnice oka je totiž jednou z nejcitlivějších tkání těla," řekl ČTK Novák.

Brýle se skleněnými skly ale nejsou podle něj vhodné při lyžování a bruslení. Na snowboardech jsou úrazy z rozbitého skla ještě horší. "Střep z brýlí poruší všechny struktury oka, rohovku, duhovku, čočku a sítnici. Operace bývají složité a málokdy se podaří oko zachránit," varoval.

Lepším řešením než brýle jsou podle něj pro zimní období a pro zimní sporty kontaktní čočky. Mají ovšem také své nevýhody. Někdo je vůbec na oku nesnáší, protože mráz vysušuje vzduch a nošení čoček je pak nepříjemné.

Novák také varoval před levnými čočkami z internetu - bez lékařské kontroly mohou znamenat pro oko riziko. Navíc jejich nevhodný výběr může činit problémy lidem s astigmatismem.

Nejlepší variantou je podle Nováka laserová operace na klinice s dobrou pověstí. "Po laserovém zákroku je možné lyžovat prakticky po několika dnech. Stačí jen vzít si ochranné brýle, aby do operovaných očí nevlétl zmrzlý sníh," uvedl.

Zatímco lidem, kteří potřebují laserovou operací odstranit například šedý zákal, hradí zákrok zdravotní pojišťovny, u laserové korekce očních vad musí v naprosté většině zájemce sáhnout do vlastní kapsy.

Autor: ČTK
Video se připravuje ...