Oči podlité krví
Pokud uvidíte někoho s červenýma očima, pravděpodobně ponocoval nebo plakal. Ale jsou i další důvody, proč se drobné cévky v očích rozšiřují a praskají – přílišné pití alkoholu, zima, alergie, léky proti srážlivosti krve.
Suché oči a mrkání
Může to být reakce na léky nebo dlouhodobé sezení u počítače. Vysychající oči provázejí i vážné poruchy autoimunity.
Časté slzení
V některých případech znamená nedostatek vitaminu B2, který je nezbytný pro zdraví očí a kůže. Rovněž může být znakem probíhající alergie, zablokovaného slzného kanálku nebo zvýšené funkce štítné žlázy.
Výrůstky na víčkách
Jsou samy o sobě neškodné, bývají signálem vysoké hladiny cholesterolu a tedy hrozícího srdečně-cévního onemocnění. Pokud jsou nažloutlé, může se jednat o počáteční symptom jaterní cirhózy.
Vypoulené oči
Pokud má někdo vypoulené oči od narození, je to pravděpodobně neškodný genetický rys a nic nehrozí. Pokud se v dospělosti objeví náhle, může signalizovat onemocnění štítné žlázy, infekce, leukémii nebo zelený zákal.
Váčky pod očima
Většinou svědčí o probdělé noci, dlouhodobé nespavosti, depresích nebo pláči. Signalizují také dehydrataci a přemíru alkoholu. POZOR: Také můžou být projevem nedostatečné funkce štítné žlázy.
Tmavé kruhy okolo očí
Můžou signalizovat hormonální změny, někdy bývají viditelnější v době menstruace nebo těhotenství, objevují se i v souvislosti s užíváním některých léků. Někdy se tmavými kruhy pod očima projevují také kožní onemocnění, ekzémy a alergie.
Cukání očí
Je to neškodná křeč víček, která se objevuje jako následek stresu, únavy nebo přemíry kofeinu.
Pokleslá víčka
Patří mezi nevyhnutelné projevy stárnutí, může to ale být i projev nedostatečné činnosti štítné žlázy nebo poruchy autoimunity (myasthenie gravis), která způsobuje kromě ochabnutí svalů a některých částí těla i špatnou artikulaci, dvojité vidění a potíže s polykáním. Pokud víčko poklesne náhle, pozor! Je to jeden z projevů mozkové mrtvice.
Žluté oči
Určitě je nepodceňujte. Můžou upozorňovat na žloutenku, vážné poškození jater, rakovinu slinivky břišní nebo nedostatek červených krvinek.
Citlivost na světlo
Pokud se fotofobie začne objevovat i v osvětlené místnosti, může to signalizovat řadu onemocnění. Často ji mají lidé trpící migrénami. Citlivost na světlo může varovat před šedým zákalem nebo uvolněním sítnice.
Objevuje se při nedostatku vitaminu B2, zvýšeném krevním tlaku, při užívání některých léků nebo většího množství alkoholu. Může to být ale i příznak závažných chorob – vztekliny, zánětu mozku nebo mozkových blan.
Různě velké panenky
Nebezpečné je, pokud se velikost panenek změní po úrazu hlavy a oka. To může signalizovat nebezpečné krvácení do oblasti mozku nebo způsobit ztrátu zraku.