Je rozdíl mezi homeopatickými léky, které nám homeopat šije na míru, a volně prodejnými homeopatickými léky třeba na chřipku nebo angínu?
Na závažné stavy a složitá onemocnění je nutná individuální konzultace profesionálního lékaře-homeopata. Ale u běžných potíží (například chřipka a nachlazení) je možné zvolit lék podle příznaků, a přitom zachovat individualitu pacienta.
Především by měl mít dostatek zkušeností a stále pracovat s pacienty, mít dostatečnou praxi. Měl by se věnovat homeopatii jako hlavnímu povolání, být všímavý a už na první pohled poznat váš homeopatický typ. Musí si všímat různých detailů a souvislostí, například způsobu podání ruky, oblečení, stylu mluvení, vše v kontextu vašich obtíží. Dobrého lékaře-homeopata poznáte také podle množství uzdravených pacientů. Profesionální homeopat vás však nemusí nijak dlouho zpovídat. V klasické homeopatii se nepoužívají žádné přístroje, protože to není potřebné pro určení správného léku, homeopat pracuje jen s pacientem a svými znalostmi.
Co znamená termín „česká homeopatie“?
O homeopatii se dá říci, že je to léčba „šitá na míru“. Česká homeopatie je speciálně upravená pro českou populaci. Již Hippokratovi se připisuje myšlenka, že jídlo a léky by měly pocházet ze stejného regionu nebo země, odkud pochází pacient. Staří Číňané to odůvodnili tím, že člověk musí být v harmonii s přírodou. Na základě těchto poznatků a zkušeností z léčby české populace vznikly homeopatické léky ze surovin, které jsou původní součástí české flóry (například heřmánek pravý, třezalka tečkovaná, komonice lékařská…).
Existují nějaká omezení pro pacienta při homeopatické léčbě?
U některých homeopatik se omezení uvádějí, například omezení v užívání kávy a mentolu, také byste se neměli kuliček dotýkat. U českých homeopatik žádná omezení nejsou, tablety můžete nechat volně rozpustit v ústech, polknout nebo rozpustit ve vodě či mléku, například pro malé dítě. Je to dáno použitím nových technologií při výrobě.