Homeopaté vycházejí z toho, že dokáže-li určitá látka ve velkém množství vyvolat u člověka příznaky nemoci nebo příznaky, které nemoc připomínají, pak nepatrné množství této látky může stejné příznaky vyléčit.
Samozřejmostí je přitom to, že léčivá látka nesmí tělu jakkoli škodit. Léčba by se měla správně nasazovat nejen podle toho, jaké konkrétní zdravotní potíže člověka trápí, ale měly by se každopádně brát v potaz i jeho životní styl, jeho povaha a další okolnosti.
Léky na míru
Je také dobré vědět, že s homeopatiky se zachází jinak než s klasickými léky v tom smyslu, že de facto neexistují homeopatika přímo na nějakou chorobu, ale nasazují se právě podle konkrétního pacienta a jeho situace, což v praxi znamená, že určitý homeopatický přípravek lze používat pro různé pacienty na různé indikace.
Samotné slovo homeopatie má původ v řečtině, kde homos znamená stejný a pathos je označení pro nemoc. Samotná homeopatie pak je podle statistiky Světové zdravotnické organizace druhou celosvětově nejrozšířenější metodou léčby hned za tradiční čínskou a indickou medicínou.
Homeopatii lze chápat jako na jedné straně sice doplňkovou léčebnou metodu, která existuje souběžně s hlavním medicínským proudem, na straně druhé se však na rozdíl od konvenční medicíny homeopatie vždy snaží přistupovat k člověku a jeho potížím jako k celku. Hovoříme proto o homeopatii jako o holistické neboli celostní metodě. Neslibuje přitom nikomu vyléčení závažných chorob a bylo by nebezpečnou chybou se o něco takového pokoušet právě jen pomocí homeopatie, ale dokáže zbavit člověka banálních potíží a u těch závažných může dle lékařů, kteří se této metodě věnují, přinést úlevu.
Homeopatické léky jsou k dispozici v podobě globulek, tinktur či mastí a lze si je zakoupit volně, lepší však je, pokud se o jejich výběru poradíte s lékařem či lékárníkem v lékárnách, které se specializují mimo jiné právě na homeopatii.
Na vážné nemoci raději něco jiného
Podle údajů Světové zdravotnické organizace je homeopatie třetí nejrozšířenější metodou léčby hned po ajurvédě a čínské medicíně. WHO ale nedoporučuje homeopaticky léčit TBC, dětskou úplavici, chřipku, malárii a HIV. S ostatními nemocemi si tato metoda poradí. Homeopatické přípravky seženete ve vybraných lékárnách.
Ovšem zrovna u chřipky, u níž se většinou léčí jen příznaky, mívá homeopatie dobré výsledky, minimálně jako podpůrná léčba.
Základní homeopatické pravidlo říká, že látka, která má schopnost vyvolat nemoc, ji umí i vyléčit – a naopak, lék může vyléčit jen to onemocnění, které umí i sám vyvolat. Prostě podobné se léčí podobným. Například při zažívacích potížích se nasadí Nux vomica (semena ze stromu kulčiba dávivá). U zdravého člověka by vyvolala nevolnost, ale u nemocného bude v homeopatické dávce léčit.