Vůně do bytu: Chřipku vyžene eukalyptus, po duši pohladí pomeranč nebo bergamot | Pro ženy | Blesk.cz

Vůně do bytu: Chřipku vyžene eukalyptus, po duši pohladí pomeranč nebo bergamot

1. prosince 2013 | 10:00

Příjemná vůně patří k  „maličkostem“, které dělají z bytu domov. Že jako bonus navíc dokáže léčit na těle i na duši tak účinně, že se bez nich neobejde výroba léků ani kosmetických přípravků? Nic nebrání tomu, využít její sílu i doma.

Zaplavte svůj domov vůní! Koupit se jich dají tisíce, od kvalitních bio výrobků po syntetické látky, které je lépe či hůře napodobují. I umělé vůně, kromě toho, že osvěží byt, na nás působí – ovlivní emoci, změní náladu. Kdo chce s pomocí vůně působit na tělo, měl by ale vsadit na originál. „V tomhle neumíme přírodu zcela napodobit,“ říká Barbora Nováková z Asociace českých aromaterapeutů.

I mezi přírodními esenciálními jsou rozdíly. Tak třeba dva různé levandulové oleje, oba pocházejí z jižní Francie. Levandule použitá na výrobu prvního z nich pochází z malé farmy, kde se nepoužívá chemie. Vyrostla na jižním svahu a byla hned po sklizni zpracovaná. Ve druhé lahvičce je olej z plantáže, kde se vyrábí ve velkém. Levandule nepochází z úplně ideálního pole a po sklizni byla chemicky ošetřena, aby déle vydržela.

Na nespavost je vynikající také klasická aromaterapie ve formě aromatických esenciálních olejů.
Jak oleje vybírat?

Je potřeba vědět, jak bude používaný. A pak si nechat poradit od dobrého prodejce. Zákazník sám kvalitu nepozná, upozorňuje aromaterapeutka, a tak je renomovaný obchod jedinou zárukou. V obchodě se může poradit i o tom, jak dostat vůni do vzduchu.

Způsobů je hned několik. Klasika jsou aromalampy, i když ne všechny jsou pro aromaterapii ideální. Měly by mít větší misku, aby se voda nevypařovala příliš rychle, a vzdálenost od svíčky by měla být zhruba 10 centimetrů, příliš prudké ohřívání esenciálním olejům nesvědčí.

Aromaterapie
Další možností jsou elektrické difuzéry. Na rozdíl od aromalampy umí esenciální oleje rozptýlit do prostoru šetrně, je ale potřeba počítat s investicí minimálně v řádu stokorun. Méně sofistikovaně, ale spolehlivě se vůně uvolní i z jednoduchého odpařovače vody na topení, stačí ji také nakapat třeba na kapesník.

Dávkování záleží na vkusu i na typu vůně. Jsou vůně, které rychle vyprchají (například eukalyptus), jiné se ve vzduchu vznášejí třeba celé dny (pačuli). Obecně ale platí, že do aromalampy umístěné v průměrném pokoji postačí šest až sedm kapek esenciálního oleje. Jaký vybrat?

Oleje na všechny neduhy
Pro domácí pohodu

Řada vůní umí člověka příjemně naladit. „Uvolnit a zklidnit pomáhá například levandule,“ říká aromaterapeutka. Domácí atmosféru projasní všechny druhy citrusů, do pomeranče a citronu přes mandarinku až po bergamot. Jsou tu ale i vůně, které člověka pevně postaví na nohy před obchodním jednání nebo pracovním pohovorem. Patří k nim například cedr nebo pačuli. „Vůně si může každý namíchat podle svých potřeb, není to žádná věda. Třeba cedr s pomerančem stojí za vyzkoušení,“ doporučuje Barbora Nováková.

Skořice: Tohle oblíbené vánoční koření vás polečně s horkým nápojem vás doslova rozpálí.
Pro povzbuzení

Když před Vánoci dojde energie, je tu rozmarýna, bazalka, máta nebo olej z pomerančových květů. Vyzkoušejte jejich povzbuzující účinky.

Proti chřipce a nachlazení

Čím vyčistit vzduch od choroboplodných zárodků? Je tu eukalyptus, tymián nebo borovice. „Eukalyptus je velmi příjemný a také oblíbený, spíš než do aromalampy ale doporučuji nakapat ho třeba na kapesník a položit na vedle počítače,“ říká Barbora Nováková. „Je to velmi lehká vůně, když se zahřeje, velmi rychle vyprchá.“ Borovice je o něco stálejší, do aromalampy se hodí více, stejně jako stabilní tymián. Doporučení pro aromalampy? Kombinace tymiánu, citrusu a levandule bude fungovat  výborně.  Odpařovat se dá i tea tree oil, ten se ale jako vůně do bytu používá jen zřídka. „Jeho vůně není většině lidí moc příjemná, i když znám i výjimky,“ říká Bára Nováková.

...
Pro ženy a pro muže

Jsou tu i oleje, které aromaterapie řadí k ženskému a mužskému principu. Růže a geranium podpoří ženskou citlivost, smyslnost a tvořivost. Vetiver, cedr, pačuli nebo tymián jsou na rozdíl od toho esenciální oleje s mužskou polaritou. „Nedá se říct, že jsou to vůně vyhrazené mužům nebo ženám. Záleží na tom, jakou stránku své osobnosti potřebujete podpořit. A samozřejmě co vám voní,“ podotýká Barbora Nováková.

Autor: hr