Nejmilovanější české princezně by bylo 72 let: Připomeňte si životní role Libuše Šafránkové

  • Libuše Šafránková
    7. června 2025 | 06:00

    Dnes by jedna z nejvýraznějších tváří českého filmu oslavila své dvaasedmdesáté narozeniny a zároveň jsou to už čtyři roky, co podlehla vážné nemoci a odešla do hereckého nebe. Pojďme si připomenout její nejlepší filmy. Možná jste některé z nich ani neznali, anebo se na některé z těchto perel české kinematografie můžete s malou vzpomínkou na tuto jedinečnou českou herečku znovu podívat.

  • Babička (1971)

    Libuše Šafránková a Jan Hrušínský ve snímku Babička
    Autor: archiv

    První velkou roli ztvárnila mladičká Libuše Šafránková ve slavném Moskalykově filmu Babička natočeném podle předlohy Boženy Němcové. Ve filmu si zahrála mladou Barunku a v době natáčení dvoudílného filmu, který měl premiéru v roce 1971, jí bylo sedmnáct let. Určitě si vzpomínáte na konejšivou babičku Jarmilu Kurandovou, Libuši Geprtovou v roli nešťastné Viktorky nebo třeba mladého Jana Hrušínského.

  • Tři oříšky pro Popelku (1973)

    Tři oříšky pro Popelku
    Autor: Česká televize

    Pro svou jemnost, krásu a charisma byla Libuše Šafránková velmi často obsazovaná do role pohádkových princezen. Ta nejznámější, bez které si neumíme představit Vánoce, je bezesporu pohádka Tři oříšky pro Popelku z roku 1973. 

  • Princ a Večernice (1978)

    Pohádka Princ a Večernice
    Autor: Facebook

    Pojďme si ale připomenout i další „velké” pohádky, jakými byly například Princ a Večernice z roku 1978 pod režií Václava Vorlíčka nebo Třetí princ z roku 1982 režiséra Antonína Moskalyka. Z pohádky Princ a Večernice si určitě pamatujete zlého čaroděje Mrakomora v podání skvělého Radoslava Brzobohatého, v Třetím princi si pak Libuše Šafránková opět zahrála po boku Pavla Trávníčka, stejně jako v pohádce Tři oříšky pro Popelku, a ztvárnila zde dokonce dvojroli.

    Pavel Trávníček a Libuše Šafránková v pohádce Třetí princ
    Autor: Reprofoto Youtube, archiv Blesku

    Se svou sestrou Miroslavou si pak zahrála v pohádce Malá mořská víla z roku 1976. Z dalších pohádek si ji můžete pamatovat třeba opět v dvojroli v pohádce Vojáček a dračí princezna (1982), v pohádce Sůl nad zlato (1982) si zahrála Marušku a kromě mnoha dalších si třeba střihla hlavní roli stárnoucí čarodějky v moc pěkné moderní pohádce Micimutr z roku 2011.

  • Jak utopit Dr. Mráčka (1974)

    Libuše Šafránková a Jaromír Hanzlík ve filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
    Autor: Foto: Pavel Machan, archiv

    Jako krásnou vodníkovu dceru známe Libuši Šafránkovou z fantastické komedie Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, kde si zahrála po boku Jaromíra Hanzlíka. Oceňovanou nestárnoucí komedii režíroval Václav Vorlíček a natočil ji podle scénáře Miloše Macourka v roce 1974. Možná si pamatujete scénu, jak krásná herečka přišla o panenství a přestala být vodnicí, vše prozradil její přívěšek na krku, který zasvítil červeně. Libuše Šafránková byla v této roli nevinné dívky naprosto kouzelná.

  • Svatební cesta do Jiljí (1983)

    Josef Abrhám a Libuše Šafránková v komedii Svatební cesta do Jiljí
    Autor: Česká televize

    Po boku svého manžela Josefa Abrháma si Libuška zahrála mnohokrát, například v nejlepší komedii Vrchní, prchni, Dokonalý muž, dokonalá žena, válečném filmu Všichni moji blízcí nebo třeba v pohádce Restaurace u prince. Herecký koncert však rozehráli v komedii Svatební cesta do Jiljí režiséra Hynka Bočana z roku 1983, kde ztvárnili manželský pár. Pokud jste tuto komedii ještě nikdy neviděli, rozhodně stojí za to!

  • Můj brácha má prima bráchu (1975)

    Můj brácha má prima bráchu
    Autor: archiv Blesku

    Možná si pamatujete navazující komedie pro dospívající diváky Můj brácha má prima bráchu (1975) a Brácha za všechny peníze (1978). Komedie natočil režisér Stanislav Strnad a do hlavních rolí obsadil Libuši Šafránkovou a Jana Hrušínského. Jeho šikovného mladšího bratra si zahrál Roman Čada. Jana Hrušínského čeká základní vojenská služba, ale zjišťuje, že jeho dívka, Libuše Šafránková, je těhotná. O všechno, i následnou svatbu, se postará právě jeho mladší bratr Roman Čada. Druhý díl už pak pojednává o čase, kdy Honza se Zuzanou mají dvouletou dcerku, ale jejich vztah dostává povážlivé trhliny. A ten, kdo vše bude zachraňovat, je opět je brácha, který už poněkud vyrostl.

  • Vesničko má středisková (1985)

    Petr Čepek alias Turek s Libuší Šafránkovou
    Autor: ČSFD

    Oblíbená komedie Vesničko má středisková, kterou v roce 1985 natočil Jiří Menzel, velice oslovila diváky. Z hlavních rolí si určitě pamatujete Mariána Labudu, moudrého doktora Rudolfa Hrušínského nebo postiženého Otíka, který nosil sluchátka, Jánose Bána. Všichni herci předvedli skutečně famózní herecký koncert. Libuše Šafránková si zde zahrála submisivní ženušku despotického Petra Čepka, která utíká k milenci Janu Hartlovi. Možná si pamatujete legendární scénu na břehu, kde měří čas potápění svému manželovi. Nakonec sice skončí s monoklem, ale všechno dobře dopadne.

  • Náhrdelník (1992)

    Libuše Šafránková v seriálu Náhrdelník
    Autor: www.csfd.cz

    Méně známý, avšak vynikající seriál s Libuší Šafránkovou v hlavní roli, je Náhrdelník. Ten rozhodně nemůžeme vynechat. Tento historický romantický seriál natočil v roce 1992 František Filip a byl vytvořen v koprodukci s Německem. Libuše Šafránková si zde zahrála operní pěvkyni a tentokrát změnila svůj typický vzhled a měla zrzavé vlasy. Seriál je opravdu moc povedený a bude bavit zejména ženy. Zahrála si v něm také celá řada známých českých herců.

  • Kolja (1996)

    Kolja
    Autor: www.csfd.cz

    Zapomenout nesmíme na oceňovaný Svěrákův film Kolja z roku 1996, který netřeba blíže představovat. Libuše Šafránková za hlavní roli v tomto filmu získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon.

  • Báječná léta pod psa (1997)

    Jakub Wehrenberg a Libuše Šafránková ve filmu Báječná léta pod psa
    Autor: archiv

    Podle románu oceňovaného spisovatele Michala Viewegha byl v roce 1997 natočený film Báječná léta pod psa pojednávající o dospívání hlavního hrdiny Kvida v době normalizace. Nostalgickou a lehce hořkou komedii natočil Petr Nikolaev a do hlavních rolí rodičů obsadil právě Libušku Šafránkovou a Ondřeje Vetchého, kteří vytvořili velmi charismatickou dvojici.

  • Všichni moji blízcí (1999)

    Všichni moji blízcí
    Autor: www.csfd.cz

    Poslední desítku nejlepších filmů s herečkou Libuší Šafránkovou uzavře film z období druhé světové války Všichni moji blízcí. Historické drama natočil v roce 1999 režisér Matej Mináč podle scénáře Jiřího Hubače a do hlavních rolí obsadil manželskou dvojici Libuši Šafránkovou a Josefa Abrháma. Film vypráví o osudech židovské rodiny na začátku války. Ve filmu si zahrál ve vedlejší roli také nedávno zesnulý herec Jiří Bartoška, který za svou roli získal Českého lva.

     

     

     

Autor: Taťána Kročková
Diskuse ke článku
.