Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 19°C

9 pravidel etikety, která musí znát každá moderní žena

 • 26. listopadu 2021 | 06:00

  V minulosti existovala přísná pravidla etikety, která měli lidé dodržovat. V moderní společnosti nejsou tato pravidla už tolik dodržována, přesto ale existují některé detaily, které by měla pravá dáma znát. 

 • Neopírejte se o židli

  Autor: iStock.com

  Pokud žena sedí u stolu, měla by sedět uprostřed židle. Je velmi důležité ponechat mezi židlí a zády určitý prostor. Tato poloha těla odpovídá tzv. póze vévodkyně. Měla byste sedět rovně, ale volně a prostor mezi tělem a okrajem stolu by se měl rovnat vzdálenosti mezi zápěstím a konečky prstů. Dáma se pozná zejména podle držení těla.

 • Ženy se práce neštítí

  Autor: iStock.com

  Skutečná dáma se nikdy nevyhne fyzické námaze. Ženy jsou osoby pracovité a žádné činnosti se neštítí. Neměla byste tedy budit dojem lenivé a pohodlné ženy, které nevoní téměř nic. 

 • Dodržujte pravidla líčení

  Autor: iStock.com

  Tmavé oční stíny a červená rtěnka jsou kombinací, kterou na tváři pravé dámy nikdy neuvidíte. Výrazná rtěnka ani tmavé stíny nejsou špatně! Dohromady ale dělají dojem lehko dosažitelné a nabízející se ženy. 

 • Respektujte sebe a svůj čas

  Autor: Shutterstock

  Pokud k vám hosté přijdou neohlášeně, můžete si dovolit je přivítat nepřipravená, v županu či natáčkách. V tomto případě není neslušné ani takovou návštěvu jemně odmítnout. 

 • Neodkládejte telefon na stůl

  Autor: iStock.com

  Moderní dáma nepoloží svůj telefon na stůl, když je na veřejném místě, tedy v kavárně či restauraci. Neměla by tomuto zařízení věnovat příliš mnoho pozornosti. Vedle toho je zřejmé, že informace na jejím smartphonu jsou součástí jejího soukromí, a takové údaje je lepší před cizími lidmi skrývat.

 • Znalost pravidel textování

  Autor: iStock.com

  Existují určitá pravidla při textování. Dámy by neměly na zprávy odpovídat hned, a to ze dvou důvodů. Za prvé aby osoba, se kterou si dopisuje, věděla, že může mít na práci věci, které jí neumožňují okamžitě odpovědět. A za druhé ví, že je správné dotyčné osobě raději zavolat, pokud ji chce informovat o něčem naléhavém. Odpovědět by se mělo nejpozději do dvaceti minut. 

 • Pozor na ruce v bok

  Autor: iStock.com

  Postoj s rukama v bok je málokdy póza, kterou si pravá dáma zvolí. Je lepší držet ruce kousek před svým tělem. Ruce v bok mohou na ostatní působit neomaleně, příliš sebejistě a takový dojem nechce budit žádná žena. 

 • Slova vděčnosti užívejte s mírou

  Autor: iStock.com

  I když se může zdát, že žena s dobrou výchovou by měla doslova vyzařovat vděčnost, není to pravda. Je lepší používat slova jako "děkuji" a "prosím" opravdu zřídkakdy. Při častém užívání se jejich význam totiž opravdu lehce znehodnotí.

 • Neotáčejte se, pokud nebudete oslovena svým jménem

  Autor: iStock.com

  Dáma se nikdy za nikým neotočí potom, co uslyší "hej!" na ulici. Toto vulgární oslovení je podle pravidel etikety zcela nevhodné. Tento druh dialogu by měl být zahájen neutrálním slovem jako "promiňte" nebo přímým oslovením člověka jeho vlastním jménem. 

   

Autor: Adéla Ondroušková
Klíčová slova:  etiketa, krása, moderní žena, trendy, pravidla
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...