Vyzrajte na popraskané paty! Zkuste osvědčené triky našich babiček, pomůže citron, sádlo i tvaroh | Pro ženy | Blesk.cz

Vyzrajte na popraskané paty! Zkuste osvědčené triky našich babiček, pomůže citron, sádlo i tvaroh

21. října 2013 | 07:00

Zatímco v létě bylo naší jedinou starostí o nohy sledovat, jestli se nám neoprýskal lak na nehtech, s přicházejícím podzimem se ozývá tradiční problém - ztvrdlé a popraskané paty.

Ztvrdlá a praskající pokožka na patách není vlastně nic jiného, než odumřelá tkáň, která není dostatečně hydratovaná. Z toho důvodu vysychá, tvrdne a nakonec bolestivě praskne. Do prasklin se dostávají nečistoty, které se časem zanítí a bývají tak nejčastějším zdrojem bolesti pat a chodidel vůbec. Jenomže, jak se problému ztvrdlých pat vyhnout?

Základem je prevence

Odumřelou kůži na chodidlech je třeba pravidelně odstranit
Odumřelá kůže na patách nebude "zlobit", pokud ji budete pravidelně odstraňovat. Nejjednodušším řešením je zajít si zhruba jednou týdně na pedikůru a svěřit své nohy do rukou odborníků. Pokud ale nemáte čas a nebo je vám prostě jen líto platit za něco, co si zvládnete udělat doma sami, budete k péči o paty potřebovat alespoň jednu z těchto tří pomůcek:

  • Pemza je základním a nejrozšířenějším nástrojem k péči o nohy. Jejím problémem je ovšem způsob, jakým pokožku ošetřuje. V podstatě ji "trhá" a vznikají tak malé prasklinky, které se mohou zanítit. Navíc ani není možné pemzu dokonale vyčistit, takže je ideálním prostředím pro množení bakterií.
  • Kovové a skleněné pilníky jsou daleko lepší variantou v péči o popraskané paty. Jejich hrubší část využijete na vlhkou a čerstvě rozmočenou kůži na patách, jemnější částí pak doladíte detaily až po zaschnutí.
  • Seřezávače kůže jsou nejefektivnější a nejrychlejší metodou, ale práce s nimi skutečně není pro začátečníky. Na domácí péči o paty je proto spíše nedoporučujeme, protože je velmi snadné si s ním ublížit.

Co dál?

Pokožku je nutné také hydratovat.
Samotné odstranění odumřelé kůže ale nestačí a pokožku chodidel je nutné také hydratovat. Skvěle vám k tomu poslouží nejrůznější krémy určené speciálně k tomuto účelu, ale také čistá vazelína.

Nohy důkladně promažte, oblečte do bavlněných ponožek a jděte spát. Ráno budete mít paty krásně hebké. Pokud potřebujete zvýšit účinek krému, zabalte chodidla ihned po namazání do mikrotenového sáčku a až potom si navlečte bavlněné ponožky.

Kosmetika ze spíže

Masáž je jednou z velkých výhod pedikůry u profesionála.
Proti ztvrdlým patám už bojovaly naše babičky, není proto divu, že na pokožku chodidel se dají využít i suroviny, které máte běžně v domácnosti:

  • Sádlo je tradiční všelék všech neduhů. Platí pro něj totéž co pro krém - promastit nohy, zabalit do igeliťáku a do ponožek.
  • Citrón je prý ideální a účinný na vtíráni do suché pokožky kdekoliv na těle. Obsažené kyseliny ji totiž pomáhají hydratovat a současně ji i zjemňují.
  • Tvaroh se používá stejně jako sádlo nebo krémy - namazat tlustou vrstvu, obléci do igelitu i ponožek a nechat přes noc působit. Efekt údajně stojí i za vydrženi nevábně vonícího ranního sundávání z nohou.

Divný a divnější

Krásné paty mlžete mít i jindy, než jen v létě.
Skvělým všelékem na všechny tělesné neduhy je údajně také ušní maz. Ten má prý antiseptické a silně hydratační účinky a proto skvěle funguje i na popraskané paty. Jeho používání je ale, ruku na srdce, poněkud nechutné.

Populárnější variantou, jak odstranit ztvrdlou kůži, jsou rybičky Garra rufa, které se právě odumřelou tkání živí. Jenže tahle metoda není nejbezpečnější. Malé rybky a voda, ve které žijí, totiž mohou být zdrojem plísňových onemocnění.

Pečujete pravidelně o kůži na svých chodidlech: Jaká metoda se nejvíce osvědčila právě vám?