Jména, stejně jako cokoli jiného, podléhají módě, i když naštěstí ne tak často, jako třeba oblečení. Existuje navíc celá řada dalších faktorů, které rodiče ovlivňují při výběru jména. Jsou to například rodinné zvyklosti, vzdělání a sociální postavení, zájmy rodičů, ale i to, jak jméno souzní společně s příjmením.
Vede Jakub a Eliška
„Na výsluní se vrací i Anna, stálice našich maminek a babiček, která ztrácela od šedesátých let na oblíbenosti. V roce 1975 se například narodilo jen 485 Aniček. Od počátku tisíciletí ji rodiče znovu objevili a v loni opět postoupila do TOP10,“ říká šéfredaktorka rodičovského portálu Babyweb.cz Jana Truksová.
Podle čeho vybrat jméno?
Každoročně u nás asi sto tisíc rodičů přemýšlí, jak pojmenovat svého potomka. Naštěstí ale touha po světovosti opadla tak rychle, jak se objevila a Samanthy a Quentiny na pískovišti už tak moc nepotkáváme.
V poslední době se klade také důraz na to, aby mělo jméno český charakter. Rodičům je ale zpravidla jedno, zda jde o jméno slovanské či neslovanské, důležité je, aby bylo počeštělé a mělo kořeny v minulosti. Vyhledávaní jsou tedy Ctirad i Běla, které jsou českého původu, stejně jako Jiří (řecký původ) či Eva (hebrejský původ).
Rozhodujte jako rodina
Hezkým zvykem, který budoucímu staršímu sourozenci usnadní přijetí nového člena rodiny, je, požádat ho, aby pro nového brášku či sestřičku vybral jméno sám. Můžete sice čekat lásku z pískoviště Elišku, stejně jako nejlepšího kamaráda ze školky Davídka, avšak pocit hrdosti a důležitosti, který se vzedme ve vaší ratolesti, nic nenahradí.
Matrika - hlídací pes
Pojmenovat potomka podle pohádkové postavy nebo předmětu u nás možné není. Zákon také zapovídá pojmenovat dítě ženského pohlaví mužským jménem a naopak. Neprojde vám ani budete-li chtít pojmenovat druhého potomka stejně jako toho předchozího.