Příběhy velkého přátelství: Kamarádka vám může zachránit i život | Pro ženy | Blesk.cz

Příběhy velkého přátelství: Kamarádka vám může zachránit i život

15. února 2014 | 13:30

Zatímo partneři přicházejí a odcházejí, pravé kamarádky máme na celý život. Jsou tu pro nás, když je nám špatně, když se rozvádíme, ale i když si potřebujeme užít hromadu zábavy. Přitom stačí klidně i mít jen jednu, ale opravdovou!

Veronika se rozhodla žít bez dětí a pracovat na své kariéře. Ve 42 letech tak měla před sebou stále velmi úspěšnou dráhu realitní makléřky, milujícího partnera a psa. Byla pravým opakem Dany (62), která měla děti ve věku Veroniky, těšila se z vnoučat a plánovala klidný důchod s prací na zahrádce a hlídáním.

Těžko byste uvěřily, že tyto dvě naprosto rozdílné ženy mohou být současně nejlepšími přítelkyněmi. Před 10 lety je navždy spojila jedna věc, kterou mají společnou. Láska k vážné hudbě.

Co na partnerovi nesnášíte, přátelům většinou tolerujete

Kamarádky jsou pro život důležité
Faktory, na kterých funguje přátelství, jsou diametrálně odlišné od těch, na kterých stavíme partnerský vztah. Zatímco od budoucího manžela očekáváme co nejpodobnější pohled na život případně rodičovství a budoucnost, stejně jako podobnou věkovou či sociální skupinu, k přátelům jsme daleko velkorysejší.

Je to samozřejmě z toho důvodu, že s přáteli nejste v každodenním kontaktu, ani nesdílíte společnou domácnost. K vlastnostem, které byste u partnera nemohly vystát, přistupujte s bezbřehou tolerancí. Dokonce u přátel máme naopak tendence hledat vlastnosti či záliby, kterými partner neoplývá. Jednoduše proto, že se o nich chceme s někým povídat.

Zachránila mi život

Kamarádky jsou pro život důležité
Z Amandy (29) a Carol (42) se staly nejlepší přítelkyně poté, co Carol Amandě zachránila život. Zdá se to jako samozřejmost, ale samozřejmé je v tomto případě projevit vděk. Přátelství ale jen na vděku, stejně jako vztah, stát nemůže. Když se Amanda před 7 roky přestěhovala do městečka, kde Carol žila odmalička, nikoho neznala. Náhodou na sebe získaly kontakt a Amanda si s Carol často psaly a občas si i zatelefonovaly. Právě v průběhu těchto telefonátů získala Carol pocit, že "s tou holkou není něco v pořádku".

Amanda se časem dostala do stádia, kdy Carol popisovala, že víkend strávila čištěním podlahy zubním kartáčkem a neutuchajícím pláčem, velmi jemně jí navrhla odbornou pomoc, na kterou ji doprovodila. Od té doby se z nich staly nejlepší přítelkyně.

Přátelé jednají nesobecky

Kamarádky
Je fascinující, že u přátelských vztahů často nefunguje rovnováha "braní a dávání", ovšem aktérům to nevadí. Opravdoví přátelé za svoji pomoc při stěhování, ve finančních problémech či při rozchodu s partnerem neočekávají, že jim to v brzké době nějak oplatíte. Schopnost prožívat radosti i starosti jde přirozeně, ruku v ruce s náklonností, kterou k těmto lidem chováte.

Bez nich ani ránu

Pamatujete si ještě poslední sérii seriálu Sex ve městě? Carrie se rozhodla odstěhovat se do Paříže s Petrovskym, což se zdálo jako dobré rozhodnutí, vzhledem k tomu, že Charlotta a Miranda už měly rodinu a neměly na sebe tolik času. Když se ale ukázalo, že jediný, koho Carrie v Paříži zná, je její partner, který na ni zrovna nemá čas, začala postrádat svoje přátele.

Cythia Nixon jako Miranda Hobbes byla v Sexu ve městě okouzlující.

I když byla v metropoli kultury a módy, chyběl jí někdo, s kým by se o své zážitky či emoce podělila. Jednoduše jí chyběly přítelkyně. To, co prožíváte s partnerem se totiž nevyrovná vztahu, který máte s kamarádkami, a naopak.

Pokud jste tedy čerstvě zamilovaná a nemůžete se od miláčka odtrhnout, zkuste to alespoň občas, kvůli svým kamarádkám. I když se to teď možná nezdá, dřív nebo později budete děkovat bohu, že je máte.