"Je možné odebrat malý kousek tkáně vaječníků, zmrazit ho, a když žena dosáhne menopauzy, obvykle to bývá kolem 51. roku věku, můžeme jí transplantovat tuto tkáň zpět a přechod se pak vůbec nedostaví," říká Sherman Silber, odborník na neplodnost a jeden z hlavních vědců, kteří se na výzkumu podíleli.
První ženou, která po retransplantaci vlastní rozmražené tkáně porodila už tři zdravé děti, byla lékařka Stinne Holm Bergholdt (35) z Dánska. Po sérii chemoterapií kvůli zákeřné rakovině kostní dřeně se stala neplodnou. Naštěstí z obavy z pozdější neplodnosti požádala před chemoterapií lékaře o odnětí jednoho vaječníku.
Po osmiměsíční terapii a roční rehabilitaci jí polovinu odňaté tkáně voperovali zpět. Po několika měsících vaječník začal znovu fungovat. První dítě Stinne počala metodou "ze zkumavky".
"Před sedmi lety, jsem touhle dobou dokončila chemoterapii a moje tělo bylo velmi slabé. Teď mám už tři děti a vedu normální život. Je to úžasné,"prozradila šťastná maminka v rozhovoru pro The Sunday Times.
Když se před lety manželé Bergholdtovi rozhodli mít druhé dítě, šli zase na kliniku, tam však lékaři zjistili, že žena už těhotná je. A to přirozenou cestou. Vaječník jí teď dokonce funguje tak dobře, že musí používat antikoncepci.