S dalším školním rokem jen zesílila vaše obava, do čeho se dospívající potomek zaplete, s kým se bude bavit a koho nového pozná na internetu, kde tráví mnohem více času než debatami s vámi?
Pokud je váš syn nebo dcera v pubertě, hned tak se to nezlepší a vám zbývá jediné: důvěřovat jim. A občas s nimi - až budou v dobrém rozmaru - probrat rizika, jaká ve virtuálním světě hrozí a rozmlouvat jim nápady, jako například to, že se sejdou s někým, koho znají jen z webu a nezná ho osobně ani nikdo z jejich přátel.
Vysvětlete jim také, že není nejlepší nápad dávat kamkoli na web různé polonahé nebo opilecké fotografie. A to nejen proto, že je může vidět i někdo, komu by je ukázat nechtěli, protože je prostě stáhne z jejich profilu. Ale také proto, že by je na ně mohl někdo vytáhnout o pár let později, až se třeba budou někde ucházet o práci. Internet si toho dokáže pamatovat skutečně mnoho.
Z přátel raději rychle vycouvejte
A to buď tak, že se stanete jeho přáteli a budete tak vidět, co třeba píše na facebook, jaké fotky a videa sdílí, jaké se mu líbí vtipy a podobně. Nebo rovnou tím, že mu projedete profil, když někde nechá například odložený mobil, protože na něm jsou děti často on line neustále.
Psycholog Václav Mertin něco takové hodně důrazně nedoporučuje. „Rodiče nejsou kamarádi dítěte. Vůbec by se na seznam přátel na facebooku přihlašovat neměli. A když už se tak stane, měli by hned vycouvat a nejpozději při prvním signálu něčeho, co se jim nelíbí,“ uvedl psycholog Mertin.
Tohle bys dědečkovi dělat neměl, Honzo
Nemluvě už o tom, že můžete zjistit, že syn s oblibou kliká na fotky nahých dívek, zatímco dcera se popichuje hned s několika chlapci najednou.
Jenže nedělali jste v jejic věku něco podobného, jen bez internetu? Samozřejmě, ten v sobě skrývá víc rizik než pouhé tlachání s partou spolužáků na rohu, ale podle psychologů by se rodiče měli snažit s dětmi o nic spíše předem bavit jako o možné hrozbě než aby si mysleli, že všechno zachrání neustálou kontrolou. Navíc to ani nemohou stíhat, protože děti mimo jiné používají i jiné sociální sítě krom nejznámějšího facebooku - oblíbená je například ta, jejímž prostřednictvím se posílají jen fotografie. Navíc mnozí teenageři používají facebook především jako místo, kde si mohou on line psát se svými kamarády.
Ptejte se, ale nevyzvídejte přes míru
Podle něj se mohou rodiče potomka, zvláště pokud je na webu nováčkem, dovolit, poprosit ho, zda by jim svůj webový profil neukázal - a nabídnout mu například pomoc s nastavením soukromí. To se týká však dětí nejvýše plus minus desetiletých, po čtrnáctiletém už to nechtějte. Spíš s nimi promluvte o tom, co by dělaly, kdyby je někdo na síti obtěžoval a chtěl po nich například telefonní číslo.
Mějte přitom na paměti jednu věc: pokud budete potomkovi jeho mobil nebo počítač projíždět tajně, dost možná to praskne. A vy tak ztratíte jeho důvěru.