Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

7 nesmyslů, které zase budou ve škole chtít po vašich dětech

 • Bez ořezaných pastelek to ani letos nepůjde. Pořádně naditý penál se tak stává základem školního úspěchu.
  30. srpna 2014 | 06:00

  Sotva přejde prvních pár zářijových dnů a začne normální výuka, určitě se objeví. Požadavky, které učitelky diktují do dětských notýsků a rodiče mají za úkol je splnit. Ideálně do druhého dne, pokud už ne rovnou na počkání. Takové ty bavlnky na vyšívání, listy na výtvarku nebo drobné na divadlo, na které si potomek vzpomene v půl osmé večer. Na druhou stranu, chápeme, že někdy není zbytí, děti je potřeba vzdělávat i rukodělně a tak prosím berte následující text tak trochu jako nadsázku. 

 • Listy na výtvarnou výchovu, podzimní evergreen

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Mohlo by se zdát, že aby dítě mohlo časem postoupit do vyššího ročníku, mělo by udělat znatelné pokroky ve čtení, psaní a tak podobně. Ale ve skutečnosti to bude možná tak, že projde, ten, kdo do školy donese a posléze výtvarně zpracuje dostatečné množství podzimně zbarveného lupení. Za chvíli ho bude všeho plno, ale bohužel, na vaší běžecké dráze po trase práce - družina - nákup jako na potvoru rostou jen smrky a borovice. Proto vám dobře radíme, jakmile někde na výletě nebo procházce uvidíte barevné listy, šup s nimi do kabely. Časem jako když je najdete. 

 • Bavlnku tří barev a kanavu na vyšívání, prosím

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Jeden by řekl, že tenhle hit už se ze škol vytrácí, ale není tomu tak. I po vašich potomcích budou leckde chtít, aby si popíchali prsty při marných pokusech navléci bavlnku do jehly a vytvořit originální variaci lidové výšivky. Nakonec, nemáme nic proti tomu, aby se kluci i holky naučili třeba přišívat knoflíky, ale rádi bychom upozornili, že v domácnostech už se výšivce běžně nevěnují ani starší generace. 

 • Desky na písmenka? Povinné!

  Autor: Shutterstock.com
  Někde už to bez nich a podobných do detailů předepsaných školních pomůcek, jinde na nich pořád lpějí - a tak musíte i vašemu potomkovi sehnat podivnosti, jako jsou třeba desky na písmenka, ačkoli historie nezná žádného běžného prvňáka, který by je tam dokázal uložit zpátky. 

 • A zítra prosím barevné ústřižky látek, maminka je určitě má doma

  Autor: Shutterstock.com
  Veliký učitelsky omyl. Běžná česká matka v roce 2014 žádné ústřižky látek doma nemá, protože se šití věnovala naposledy v patnácti letech a to pouze s nevelkým úspěchem. Chtít po ní, aby vytáhla z tajného šuplete různobarevné kousky látek a to jak tenkých, tak silných, je politováníhodný naivismus. Na splnění takového úkolu tak potřebuje minimálně týden, aby látky nafasovala u tvořivější kamarádky nebo své matky, která šicí stroj občas přece jen vytáhne. 

 • Velikonoce na obzoru? Přichází čas vyfouknutých vajíček

  Autor: Shutterstock.com
  Do příštích Velikonoc je ještě daleko, ale pokud si chce rodič u školy šplhnout, chystá se předem. A jakmile se mu do rukou dostanou silně nedostatečná bílá vajíčka, místo obligátního rozklepnutí každé pečlivě vyfoukne a uschová, dokud škola nepřijde se svým požadavkem na přinesení vyfouknutých skořápek. Pokud něco podobného odmítáte podstupovat, vsaďte na náš tajný tip - v prodejnách výtvarných potřeb se dají koupit polystyrenová vajíčka, jejichž výhodou je i podstatně větší výdrž. 

 • Jdeme do divadla, každý si přinese 27 korun

  Autor: Shutterstock.com
  Dá se pochopit, že i ve škole si někdy na vybírání různých finančních příspěvků vzpomenou na poslední chvíli. A že to nechtějí posílat převodem na účet, protože divadlo taky chce peníze v hotovosti. Ale proč je tak často nutné přinést úplně přesnou částku? Tedy v pondělí třeba 27 korun na divadlo a ve středu 73 korun na výtvarné potřeby. Dohromady je to stovka, vynásobeno počtem dětí taky půjde o nějakou kulatou sumu, s jejímž případným rozměněním by si ve sborovně snad poradit mohli. 

 • Bez předepsaných přezůvek a tenisek to ani tentokrát nepůjde

  Autor: Shutterstock.com
  Samozřejmě, žádná škola logicky nechce, aby její tělocvična byla pokrytá šmouhami od černých bot, ale dělat scény kvůli tomu, že podrážka není sněhobílá, ale našedlá? Dneska už žádné šmouhy nedělají ani úplně černé podrážky, zkuste rodičům věřit. A pokud možno jim nemluvte ani do toho, v jakých přezůvkách do školy pošlou své potomky, snad s výjimkou toho, kdyby to byly boty na první pohled nebezpečné. 

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...