Elektronika ničí dětem zdraví: Mohou mít závislost i špatné svaly | Pro ženy | Blesk.cz

Elektronika ničí dětem zdraví: Mohou mít závislost i špatné svaly

6. května 2014 | 14:30

Patříte mezi rodiče, kteří své dítě posadí k televizi, do ruky mu dají telefon nebo tablet a jsou rádi, že se ratolest zabaví sama? Pozor na to, svého potomka totiž vystavujete riziku závislosti i zdravotním problémům.

V dnešní době je zcela nemožné odříznout děti od moderních technologií a podle odborníků by takový přístup pro ně ani nebyl dobrý. Jenže často dětem své telefony a tablety půjčujeme příliš často a necháváme je, aby si se svítícím displejem hrály a nerušili nás od práce nebo naší zábavy i několik hodin v kuse. Možná, že tak ani není nebezpečná elektronika samotná, jako náš vlastní nezájem a neochota věnovat dětem svůj čas.

Kolik už je moc

Zamyslete se, kolik času stráví váš potomek koukáním do svítícího displeje? Podle odborníků by děti do 2 let života neměly elektroniku (televizi, iPad, chytrý telefon nebo počítač) používat déle, než 2 hodiny denně. Navíc by tento čas měl být rozložen do více krátkých bloků, aby nedocházelo k jednostrannému zatížení svalů, což by mělo vliv na zdraví dítěte, které by měly být roztříštěny odlišnou zábavnou hrou.

Pokud jsou vaše děti vystaveni šikaně, může to odnést jejich zdraví
Děti trpí závislostí

Možná vás to překvapí, ale až 94% rodičů nechává své děti, a to i ty nejmenší batolata, bez jakékoli kontroly používat počítače, chytré telefony či iPady nebo je na několik hodin jen tak posadí k televizi. Tím ovšem ohrožují nejen jejich bezpečí, ale také zdraví. Podle britských studií se ukázalo, že každodenní několikahodinové používání takových přístrojů může vést až k závislosti, která je stejně silná jako závislost na drogách nebo alkoholu. Děti, kterým pak elektroniku odeberete, mohou začít trpět depresemi nebo agresivitou, kterou je často nutné řešit dokonce s psychiatrem.

děti
Tablety a telefony brzdí vývoj dětí

Časté používání elektroniky v dětském věku může v krajním případě vést k závislosti, mnohem častějším problémem je ale špatný vývoj dětí. Časté, tím rozumíme každodenní několikahodinové, hraní dětí na dotykových displejích může dětem nejen negativně ovlivnit vývoj zádových svalů, což vede k bolestem zad a krční páteře, ale dokonce může narušit vývoj jemné motoriky prstů a rukou. Způsobeno je to tím, že děti při takové hře nepoužívají všechny prsty, ale jen některé a tím dochází k nesprávnému vývoji svalů na rukou. Naopak zdravou a pro vývoj prospěšnou zábavou pro děti je například kreslení a psaní nebo hraní si s kostičkami.

Stávají se z Čechů opravdu sobečtí, nepřizpůsobiví spratci?
Elektronika a dětské oči

Stejně tak jako ruce a záda, stávají se častým používáním elektroniky u dětí ohroženy také jejich oči. Sami to znáte, trávíte celý den v kanceláři u počítače a večer máte oči jako angorský králík, jsou suché a pálí vás. To samé hrozí i vašim dětem. Právě u dětí, kterým se oči stále vyvíjejí, může časté dívání se do displejů vést například k syndromu suchého oka, krátkozrakosti nebo jiným očním vadám.