Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Polojasno 24°C

Nezničte jim nožičky! 7 rad, jak správně vybrat dětské boty

Nesprávný typ nebo velikost boty může dětem trvale poškodit jejich nožičky a způsobit další zdravotní problémy.
20. srpna 2013 | 16:30

Nesprávný typ nebo velikost boty může dětem trvale poškodit jejich nožičky a způsobit další zdravotní problémy. Zaměřili jsme se proto na výběr správné dětské obuvi, a to jak té letní, tak především té podzimní.

To, že vaše dítě nosí špatné boty, mnohdy nemusíte hned postřehnout. Dětská noha má totiž sníženou citlivost vůči bolesti, a tak klidně i v malých botách vydrží chodit dlouho. O to horší jsou však pak dopady na jeho zdravotní stav. Noha dítěte roste v průměru o 15 až 18 mm za rok, u starších dětí o 8 až 12 mm. „Kosti malého dítěte jsou chrupavčité, tedy měkké, a špatná obuv tak vede ke vzniku deformací,“ říká Kateřina Princová ze specializovaného serveru Skibi.cz, který se zaměřuje na správné oblékání a obouvání dětí.

1. Špičaté boty nejsou pro děti

Velikostně špatně vybraná obuv není jen ta, která je dítěti malá na délku, ale také na šířku. Vhodné však nejsou ani příliš široké či dokonce špičaté boty. „V těch dětská nožička klouže dopředu a naráží tak na stěnu. Špička by proto měla být kulatá a dostatečně prostorná pro prsty. Vyvarujete se tím u dítěte deformací jakými může být vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty a podobně,“ upozorňuje Kateřina Princová a přidává ještě jednu raritu: „Například finská značka Reima, která je průkopníkem outdoorového oblékání a obouvání dětí, má na stélce uvnitř boty vždy vyznačeno, kam by měla noha dítěte při koupi sahat. Pokud je vidět „smajlík“, velikost je správně. Pokud je vidět mračící se obličej, je bota moc malá a je třeba koupit větší velikost.“

Výběr správných dětských bot je důležitý
Autor: Shutterstock.com
2. Minimálně centimetr na délku k dobru

Dětská bota by měla mít na délku před prsty v botě volný prostor 10 – 15 milimetrů.  Dítě nechejte boty rozhodně vyzkoušet, nedejte však až tolik na jeho tvrzení, že mu „sedí“. Stoprocentně není ani tolik oblíbená metoda tlaku na botu v oblasti palce - děti často reflexivně skrčí prsty a palec nenahmatáte ve správné pozici. Poslední variantou pak je vyndat z boty stélku, položit na ní dítěti nohu a opticky se přesvědčit, zda před prsty je ještě zmíněných 10-15 mm místa. Ale pozor: Velikost boty vždy dítěti měříme ve stoje! Dítě nechejte ještě projít a sledujte, zda mu boty nekloužou z pat, tehdy jsou příliš velké.

Botičky, Lindex, 249 Kč.
Autor: archiv firmy
3. Lehká bota, dobrá bota

Dětské klouby nejsou připraveny na jakoukoliv větší zátěž, proto i dětská obuv musí být lehká. Vždyť vaše dítě podle průzkumů udělá za den průměrně až 20 000 kroků!

4. Tkaničky či suchý zip?

Je pravda, že šněrovací obuv nohu lépe drží, je-li dítě příliš malé na to, aby si boty dokázalo zavázat, je vhodné využít pevných přezek či suchého zipu. Zejména menším dětem ale raději vybírejte boty kotníčkové, nožička musí být co nejvíce, ale pohodlně, obepnuta. Obecně tedy platí, že u uzavřených bot je dobrý pevný opatek a boty pro nejmenší by měly být alespoň trochu vyvýšené.

Vezměte děti na výlet do přírody.
Autor: profimedia.cz
5. Přírodní useň zabrání plísním

V Česku odborníci dlouho zastávali názor, že nejlepší materiál pro svršek dětské boty je přírodní useň. Nyní se však jejich pohled trochu mění. Renomovaní výrobci bot pro nejmenší už raději kombinují přírodní a umělé materiály, aby byl výsledek co nejideálnější pro vývin dětské nohy i praktičnosti využití botiček. Ty čistě přírodní totiž mnohdy nemají nejvhodnější vlastnosti pro určité místo na botě, jiné jsou více prodyšné, někdy je zase někde třeba zvýšit oděruodolnost.

6. Nárazy při chůzi tlumte

Dětské nohy jsou mnohem více náchylnější na otřesy, které způsobuje kontakt s tvrdým podkladem. Dostatečné tlumení je proto jednou ze základních věcí, na které byste měli myslet. Zajistí ho  podešve ze styroporu, pryže, termoplastického elastomeru či polyurethanu a kvalitní stélky.

7. Žirafa a evropské certifikace jsou zárukou

Rozhodně se vyhněte nákupu neznačkové dětské obuvi neznámého původu na tržištích! Zárukou kvality a zdravotní nezávadnosti je u českých výrobců značka „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“, již symbolizuj visačka s obrázkem žirafy na botě. Podobná přísná kritéria musí splňovat před uvedením na trh v EU také obuv vyráběná v zahraničí. Neméně důležití jsou dobře vyškolení prodejci, kteří by rodičům při výběru dětských bot měli aktivně pomáhat.

JAK VYBRAT SPRÁVNÉ DĚTSKÉ BOTY. ČTĚTE ZDE >>

PLASTOVÉ BOTY ŠKODÍ NOHÁM. ČTĚTE ZDE >>

KVALITNÍ DĚTSKÁ OBUV. ČTĚTE ZDE >>

UMÍTE SPRÁVNĚ VYBRAT DĚTEM BOTY? >>

DEVĚT RAD, JAK VYBRAT DĚTSKÉ BOTY >>

O TÉMATU BOTY SI PŘEČTĚTE ZDE >> 

 

 

Video se připravuje ...