Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

Hit modernich maminek: Bezplenková metoda není sci-fi!

13. července 2013 | 07:00

Jednorázové plenky jsou sice na první pohled nesmírně praktické, ale při detailnějším pohledu zjistíte, že jsou po mnoha stránkách nevýhodné. Možná právě proto přistupují některé moderní matky k jiným metodám - a dokázaly, že to jde i bez plenek.

Ne, opravdu to není sci-fi. Vždyť bez plenek to zvládají všechny maminky třeba v chudé Africe nebo Indii. A v minulosti bez nich fungovala víceméně všechna miminka. Proč by to nešlo i dnes?

Děti v igelitu

"Když se mi narodilo první dítě, dávala jsem mu jako ostatní maminky jednorázové plenky," vypráví zastánkyně bezplenkové metody Jiřina Steinerová. "Jenže ještě ve dvou letech dělalo dcerce problém začít chodit na nočník, o rok později začala holčička dokonce trpět na mykózy."

"Začala jsem tedy pátrat a přišla na to, že to všechno způsobují jednorázové plenky," říká Jiřina. Její slova potvrzují i prodejci látkových plenek - při používání těch jednorázových podle nich své dítě vlastně na několik let zabalíte do igelitu a neprodyšného materiálu. Nehledě na to, že jde o poměrně nákladnou záležitost.

Síla instinktu

...

"S druhým dítětem jsem vyzkoušela bezplenkovou metodu a byla překvapená, jak skvěle zafungovala," pochvaluje si Jiřina. V čem tato metoda spočívá? Odborníci tvrdí, že jen využívá přirozeného instinktu miminka být v čistém a suchém prostředí. Předpoklady má prý každé zdravé miminko.

"Je to dáno jedním ze zbylých pudů, které máme společné se zvířaty, totiž být co nejkratší dobu v kontaktu s vlastními výměšky," tvrdí lékař Jaromír Vosáhlo. Podle něj - a mnoha dalších pediatrů - umí každé dítě po narození samo zadržet a uvolnit svěrače. Potřebu čurat nebo kakat dokonce umí dávat najevo drobnými signály.

"Jde o to, naučit se je poznat," popisuje Jiřina Steinerová, "proto jsem své druhé dítě nosila často v šátku. A věděla jsem, že jakmile se začne ošívat, víc kopat nebo dělat různé obličeje, případně se zakouká do prázdna, je čas posadit ho nad nočník, nad lavor nebo nad suchou plínku, nad kterou může vykonat potřebu."

Jde o to se vyladit

Ona sama mu prý pomáhala ještě zvukem "ččč": "Můj syn se prostě naučil, že po tomto zvuku se má vymočit," vysvětluje. Neexistuje prý ale žádný zaručený návod, jak tuto metodu praktikovat. Jde zkrátka o to, jak se s dítětem vyladíte a jak rychle najdete společnou řeč.

Odborníci doporučují začít s bezplenkovou komunikační metodou prakticky od narození. Její výhodou je kromě finanční úspory a ochrany životního prostředí právě také blízký kontakt s dítětem. Pro některé rodiče je ovšem minusem to, že musí obětovat více času a obrnit se trpělivostí.

Anketa
Jaký typ plenek používáte vy?
Jednorázové
55 %
Látkové
36 %
Žádné
8 %
Hlasovalo: 793 čtenářů
Děkujeme za Váš hlas!
Jiná alternativa?

Velký návrat proto zažívají i látkové pleny. Dnes už vypadají jinak než ty čtvercové, do kterých nás balili naši rodiče. Tvarem připomínají spíš plenky jednorázové. Jenže se dají prát, prodávají se v nastavitelných velikostech a rodiče si díky nim ušetří spoustu případných problémů.

Velkou roli samozřejmě hraje úspora, ušetříte totiž více než polovinu nákladů na klasické plenky. Kromě toho nezatěžujete životní prostředí; důležitý je také zdravotní aspekt věci. Látkové plenky lépe formují kyčle a díky jejich prodyšnosti odpadají případné opruzeniny nebo pozdější problémy s mykózami.

Autor: Alice Rossi