Většina rodin se musela spokojit s omezenou nabídkou zboží, a pokud chtěl někdo něco exkluzivnějšího, tak pro to musel zajít do Tuzexu nebo si to vyrobit. Někteří šťastlivci pak dárky pořídili v cizině a všichni jim to pak záviděli.
VIDEO: Retro: Takhle vypadaly kuchyně za socialismu...
Neoblíbení měkouši, zejména ponožky
Kdo tu dobu zažil, tak ví, že pod stromečkem vždycky našel měkký dárek, tedy oblečení. A když jste chtěli někoho opravdu potrestat, darovali jste mu ponožky, které získaly nechvalné pojmenování měkouš.
Kdo byl zručnější a měl šicí stroj, tak pak dokázal něco originálního ušít, případně uplést a uháčkovat během dlouhých večerů. Hlavně babičky rády své potomky obdarovávaly ručně pleteným svetrem. Oblíbené pak byly džínové rifle. Kdo je v té době neměl, jako by nebyl. Popularitu si získaly také trička s nápisem (třeba Coca-Cola) nebo kožešinový kabátek. Kromě textilu pak pod stromečkem převládaly boty, nejlépe botasky nebo kožené boty od Bati.
Mončičáci a další dětské dárky
Děti většinou pod stromečkem našly hračky. Holčičky dostávaly mrkací panenku nebo mončičáka a kluci nějakou stavebnici – nejčastěji Merkur a Seva – stolní hokej či auto angličák. Populární byly taky deskovky jako Člověče, nezlob se! nebo Kloboučku hop! a karty jako kvarteta a Černý Petr.
Největším hitem pak byla céčka, která se stala doslova sběratelským artiklem. Děti s nimi ve školách obchodovaly, například hrou čára, při které se céčka házela k označené čáře a ten, kdo k ní dohodil nejblíž, vyhrál céčka ostatních hráčů. Hlavně na venkově pak byla populární takzvaná skládačka neboli skládací kolo.
Dárky pro maminku a tatínka
Dospělácké dárky pak bývaly hlavně praktické. Kromě oblečení to byly třeba žiletky Astra, kolínská Pitralon pro tatínka nebo kytička a parfém Živé květy či parfém Impuls pro maminku. Oblíbená byla také přenosná televize Pluto od Tesly s úhlopříčkou 31 centimetrů. Ovšem nutno dodat, že zdaleka ne každý na ni měl peníze, protože stála několik průměrných měsíčních platů.