Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Zabijácké tablety: Místo štíhlé postavy čekala studentku smrt

23. dubna 2013 | 10:24

Studentka medicíny na Univerzitě v Leedsu, Sarah Houston (23), toužila po dokonalé postavě natolik, že si k udržení své váhy vybrala jako pomocníka jedovatou látku DNP. Místo vysněné postavy ji ale čekala smrt.

Třiadvacetiletá Sarah Houston se od roku 2010 léčila s bulimií a její touha po dokonalé postavě se nelepšila. Přestože měla normální postavu s BMI indexem 23, snažila se všemožně kontrolovat svoji váhu. Psychiatr John Morgan uvedl, že její touha zhubnout byla způsobena strachem z toho, že přibere na váze. Dříve měla záchvaty přejídání i dvakrát denně a pak několikrát za den zvracela, aby nepřibrala. A právě to byl důvod, proč si dívka objednala přes internet vysoce toxickou látku DNP (Dinitrophenol). Lék zrychlující metabolismus navíc kombinovala s antidepresivy, což se jí stalo osudovým.

Sarah měla celý život před sebou. Studentka medicíny doplatila na přecházení nemoci.
Studentka medicíny podcenila své zdraví

Den před smrtí se Sarah cítila špatně, polévalo jí horko, potila se, měla žluté bělmo, nemohla dýchat a stěžovala si na nevolnost. Když jí spolubydlící radily, aby si zavolala záchranku odmítka s tím, že zase tak zle jí není. Druhý den byla kolem půl 6 nalezena v ložnici mrtvá.

Podle koronera, stačila Sarah využívat 38 tablet DNP, látky která bez ohledu na dávku, je lidskému organismu nebezpečná.  „DNP se může nahromadit v lidském organismu a neúměrně zrychlit jeho metabolismus.“ Uvedl forensní toxikolog doktor Graham. Podle policejního vyšetřování vyplývá, že tablety mají původ ve Španělsku a jeho výrobce jistě dobře věděl, že pokud jej prodává ve formě tablet, bude prostředek používaný k drastickému hubnutí. Podle detektivů bude ale velmi obtížné zakázat látku úplně, protože je legitimně používána jako účinný pesticid.

DNP
Sarah není první obětí

Studie provedená v loňském roce, která byla publikována v Journal of Medical toxicity, uvedla, že má látka Dinitrophenol na svědomí nejméně 62 životů. Droga, která má žlutou barvu a je bez zápachu, byla původně vynalezena jako přísada do trhavin a dnes se používá jako herbicid a pesticid, je jako lék zakázána více jak 80 let, přesto je na internetu volně k dostání.

Rodina Sarah se na základě této události, pustila do boje proti výrobcům těchto léků obsahujících nezákonnou složku a také do informování lidí o závažnosti důsledků jejího užívání. „ Svět ztratil temperamentní osobu, která se vždy snažila udělat ostatním lidem život lepší. Byla vášnivá a pomáhala druhým být šťastnější. Nechceme, aby takto trpěla i jiná rodina“ Prohlásil na adresu své zesnulé dcery její otec Geoff a pokračoval „Zdá se nám nepochopitelné, že takto toxická látka je ve Velké Británii volně k dostání přes internet. “ Příbuzní navíc vyzvali ty, kteří drogu vyrábějí, aby pokud mají jen špetku slušnosti, s výrobou přestali.