Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Matka překonala leukemii, nyní umírá na rakovinu prsu

4. října 2011 | 06:00

Britka Cathryn Wyllie (29) neuvidí vyrůstat své tři děti. Zákeřná rakovina udeřila už podruhé a nyní chce dětem vzít matku definitivně.

Boj se zákeřnou leukémií svedla Cathryn Wyllie z britského Southhamtonu už ve čtrnácti letech. Tehdy měla prognózu úspěšnosti vyléčení 50 procent. Cathryn se nevzdala a nemoc porazila, jen s jedním negativním výsledkem: Lékaři jí řekli, že nikdy nebude matkou.

Chemoterapie a agresivní léčba jí měly způsobit neplodnost. Lékaři se naštěstí spletli a postupně porodila tři zdravé děti. Dcerce Bonie je nyní devět, synovi Caulovi tři roky a nejmladší holčičce Beau byl nedávno rok.

Rakovina znovu udeřila

„Když jsem poprvé otěhotněla, byl to šok. Zároveň jsem ale měla obrovskou radost, protože jsem se už smířila s tím, že děti mít nebudu,“ vzpomíná Cathryn. I lékaři byli překvapeni a pak znovu pokaždé, s každým jejím těhotenstvím.

Roky proto žila rodina šťastně a téměř bezstarostně. Když však byla Cathryn těhotná s nejmladší Beau, objevila v prsu bulku. Diagnóza byla neúprosná – pokročilá rakovina prsu.

„Tato nemoc ale nemá nic společného s původní rakovinou krve. Lékaři se sami divili, jakou mám smůlu,“ říká nešťastná žena. „Prý, aby někdo onemocněl rakovinou dvakrát do osmadvaceti let, ještě nezažili.“

Prevence nepomohla

„Vždy jsem nějak vzadu v hlavě měla, že se mi rakovina může vrátit, tak jsem chodila na preventivní prohlídky. Té bulce jsem však nepřikládala váhu, protože jsem byla těhotná a v prsou se děly hormonální změny,“ přiznává Cathryn.

Bulka nezmizela, ani tři měsíce po porodu a tehdy se žena dozvěděla svůj ortel. „Naprosto mě to zdrtilo. Lékaři navíc nedokázali vysvětlit, proč mé výsledky byly vždy negativní, a tedy nemoc nemohli podchytit včas.“ Rakovina se totiž navíc rozšířila do páteře i do kostí. „Když jsem to vysvětlila starším z mých dětí, byly smutné, i když vlastně ještě nemají úplně pojem, co to rakovina je.“

Cathryn se pomalu smiřuje s tím, že své děti nikdy neuvidí dospět. Rozhodla se proto pro ně vytvořit vzpomínkové album, které jim matku bude připomínat i v době, kdy už si budou muset poradit bez ní. „Natáčím jim vzkazy na video a píši dopisy, aby na mě měly co nejvíc památek,“ přibližuje Cathryn.

Zbývající čas je jen pro děti

„Když jsem se dostala z leukémie a jako zázrakem porodila tři děti, myslela jsem, že jsem zvrátila nešťastný osud. Je těžké smířit se s tím, že je tu budu muset nechat,“ vypráví se slzami v očích.

„Nyní proto s dětmi trávím co nejvíc času a užívám si každý moment, který si s nimi ještě užít můžu,“ dodává. O chod rodiny se proto stará hlavně manžel Paul a jeho syn z prvního manželství, patnáctiletý Brandon.

Cathryn opět podstoupila půlroční chemoterapii, a proto na nic víc, než na čas s potomky, nemá sílu. „Když jsem byla mladá, víc jsem se na léčbu soustředila a taky ji o moc lépe snášela,“ snaží se Cathryn nevzdat bez boje i přes neúprosnou prognózu. Její forma rakoviny je nevyléčitelná a definitivní.

Staňte se našimi přáteli na Facebooku.

Dopis matce: Proč jsi mě vymazala ze života?

Autor: INT, bak, mivrk