Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Zázračná matka: Mateřskou láskou oživila mrtvé novorozeně

26. srpna 2010 | 14:19

Přivedla své děťátko zpět k životu, jen tím, že ho držela v náručí. Malý chlapeček, který se narodil předčasně v sedmadvacátém týdnu těhotenství, zázračně oživl ve chvíli, kdy mu maminka dávala navždy sbohem.

Vypadalo to beznadějně. Australanka Kate, která předčasně přivedla na svět dvojčata, zažila po porodu horskou dráhu emocí. Hned po úspěšném porodu, kdy prožívala s manželem krátkou chvíli štěstí, se během okamžiku stav jednoho z dvojčátek prudce zhoršil.

Malý chlapeček Jamie Ogg přestal dýchat. Zatímco jeho sestřička byla v pořádku, lékaři začali bojovat o jeho život. Po dvaceti minutách, kdy se ho snažili udržet při životě, boj vzdali. Zdrceným rodičům oznámili, že už nemohou dělat víc, než dát mrtvé tělíčko chlapce poprvé a naposled mámě do náruče.

„Hned po porodu se mě lékař zeptal, jaké jsme chtěli dát chlapci jméno? A já odpověděla, že Jamie. Doktor mi řekl, že Jamie porod nezvládl, je mrtvý,“ vzpomíná na děsivé chvíle hned po porodu Kate.

Stal se zázrak!

„Byl to ten nejděsivější moment mého života. Věřte mi, hůř jsem se nikdy necítila,“ svěřuje se matka. „Dali mi ho do náruče. Vyndala jsem tělíčko z prostěradla, ve kterém bylo zabalené a přitiskla si ho na svůj hrudník.“

Kate v náručí svého mrtvého syna chovala dvě hodiny. Mluvila na něj, hladila malé tělíčko. A stal se zázrak. Chlapeček se začal hýbat, dýchat. Hned, jak Kate zpozorovala, že je její syn naživu, dala mu na rty trochu mateřského mléka. Hned poté Jamie začal dýchat pravidelně.

„S manželem jsme na syna neustále mluvili. Řekli jsme mu, jak se jmenuje a že má malou sestřičku. A také jsme mu popisovali, jak bude jeho život vypadat. Povídali jsme mu, jaké to bude, až bude větší,“ vypráví Kate.

Když po chvíli Katin syn otevřel oči, všichni v místnosti věděli, že jsou svědky něčeho výjimečného. „Pak natáhl malou ručičku a sevřel v ní můj prst,“ vypráví dojatá matka. Jamie také po chvíli začal pohybovat hlavou ze strany na stranu a rozhlížet se kolem sebe.

Doktor: To jsou jen posmrtné reflexy

Kate upozornila svého doktora, že chlapeček je stále naživu. „To absolutně není možné. Jsou to jen posmrtné reflexy,“ zněla jeho odpověď. „Pokud je Jamie opravdu naživu, pak jsme ti nejšťastnější rodiče na světě,“ řekla v tu chvíli Kate svému manželovi, který ji celou dobu objímal.

Po chvíli přišel do místnosti lékař a s údivem zjistil, že chlapečkovi opravdu bije srdíčko a pravidelně dýchá. „Nevěřím tomu, nemůžu tomu uvěřit,“ prohlásil.

„Mám tu nejsilnější a nejchytřejší manželku,“ prohlásil v australské televizi Katin manžel David. „Instinktivně se s Jamiem i po smrti mazlila a dávala mu své teplo. Kdyby ho nedržela tak dlouho, nejspíš by tu s námi Jamie nebyl.


Přivedla ho k životu klokaní péčí

Metoda, díky které Kate přivedla syna zpět k životu, se jmenuje klokaní péče. Pointa je v tom, že matka novorozené dítě drží co nejdéle ve svém objetí. Poskytne mu tak přírodní inkubátor, když mu poskytne své teplo, blízkost a mateřské mléko. Předčasně narozené děti, které jsou matce dány hned po porodu do náruče, prokazují lepší imunitu i spánek.

Autor: amp, INT, mivrk
Video se připravuje ...