Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Doktoři přehlédli, že Ondrovi (7) chybí prsty!

20. srpna 2010 | 06:15

Je to téměř neuvěřitelné! Malého Ondru Kovaříka (7) z Mohelna na Třebíčsku od narození trápí vrozená vývojová vada pravého předloktí. Deformovaná ruka malého chlapce je zakončena pouze dvěma prsty, ostatní zcela chybějí. Přesto v jeho lékařské zprávě je uvedeno šokující sdělení. Ondra je totiž se svým trvalým postižením podle lékařů bez zjevných vad.

Blesk a nadace Život dětem Ondrovi zajistí v rámci projektu Srdce pro děti speciální počítač, který by hoch mohl dobře ovládat. A také dohlédne na to, aby lékaři posoudili jeho zdravotní stav řádně.

Ondrově mámě nabídli potrat

Mamince Marii došla trpělivost! Poté, co se v protokolu z preventivní lékařské prohlídky v Ondrových sedmi letech před časem objevilo v kolonce tělesná výchova – bez omezení, obrátila se o pomoc na redakci Blesku. „Před čtyřmi roky, ještě když jsme žili v Brně, jsem pro Ondru žádala prostřednictvím dětské lékařky uznání jeho trvalého postižení. Dodnes jsme nedostali odpověď,“ zoufá si maminka.

O budoucím postižení svého syna se mladá maminka dozvěděla už v těhotenství. Lékaři jí tehdy nabídli potrat. Odmítla a za život syna bojovala! Ondru nyní nutí deformovanou ruku používat jako zdravou. Trénují uchopování drobných věcí. Ač pravák, naučil se Ondra ve škole psát levou rukou. „Tkaničku u bot si nezašněruje, ale jinak se svým handicapem bojuje. S kluky ze sousedství běhá po ulici. Je to lump jako každý jiný kluk,“ svěřila se Blesku maminka Marie.

Ondru baví technika

Ondra touží jezdit na kole jako ostatní jeho kamarádi. „Ale kdybych si měl vybrat, chtěl bych raději svůj vlastní počítač,“ prozradil své přání malý Ondra. Ve škole se učí na jedničky. Baví ho matematika a vše, co souvisí s technikou. Doma je schopen rozebrat televizor, aby se podíval, jak to uvnitř funguje.

Blesk o vyjádření požádal Ondrovu dětskou lékařku Zdeňku Soukupovou. Ta nejprve odmítla, že by pochybila ve vypracování posudku. „Může přece běhat jako ostatní,“ ohradila se lékařka. Běh je asi to jediné, co v tělocviku chlapec může dělat. Šplh, cvičení na nářadí či míčové hry jsou pro Ondru zcela zapovězeny. „Nakonec nám paní doktorka ochotně pomohla s formuláři pro posudkové lékaře,“ raduje se už nyní Ondrova maminka.

Autor: Jiří Čada, jak