Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Záhadný ženský orgasmus: Nová vědecká fakta, která vás opravdu překvapí

 • 4. srpna 2022 | 06:00

  Brzy nás čeká mezinárodní den orgasmu a možná by bylo dobré si posvítit na nová fakta, která se ohledně tohoto tématu objevila. Ženský orgasmus je velmi zajímavým předmětem bádání pro odborníky a vědce, kteří se mu neustále snaží přijít na kloub. Muži nám ho závidí, protože je úplně jiný a mnohem komplexnější než ten jejich.

  Je intenzivnější, delší, košatější, ale také mnohem zapeklitější – a to je také občas kamenem úrazu. Muži to mají zkrátka jednodušší, ale měnila byste? Pojďte se podívat na 4 nejnovější vědecky podložená fakta o ženském orgasmu, která vás možná překvapí.

 • Starý dobrý misionář

  Ačkoliv je misionářská poloha často vnímána jako konzervativní a nudná, podle vědců je pro dosažení ženského orgasmu nejlepší – tedy pokud ji trochu vylepšíte polštářem vsunutým pod pánev ženy. Při svém výzkumu to zjistili vědci z newyorské kliniky. Ti použili ultrazvuk, aby u dvojice dobrovolníků změřili průtok krve do klitorisu před a po sexu v různých pozicích. „Právě průtok krve do klitorisu je totiž u ženy klíčovým pro dosažení orgasmu. Největší stimulaci klitorálního krevního toku přitom zaznamenali při misionářské pozici, při níž měla žena pánev podloženou polštářem. Nejnižší krevní tok do klitorisu poté zaznamenali u pozice ‚na pejska‘,“ komentuje průzkum Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

  Video se připravuje ...
  Expertka názorně předvádí, jak dosáhnout snadněji orgasmu • VIDEO: Adam Balažovič/BPŽ

 • Je to i v genech

  Po rodičích dědíme celou řadu věcí a skvělý ženský orgasmus je jednou z nich – alespoň zčásti. Vyplývá to ze studie britských vědců, kteří provedli dotazníkové šetření zaměřené na ženský orgasmus u 683 párů jednovaječných dvojčat a 714 párů dvojčat dvojvaječných. Odpovědi sourozenců pak vzájemně porovnávali. Vzhledem k tomu, že jednovaječná dvojčata sdílejí stejnou DNA, za odlišnostmi v jejich odpovědích s velkou pravděpodobností stojí různé vnější okolnosti, na totožných odpovědích se výrazně podepisují faktory genetické. Konkrétně tak výzkumníci spočítali, že podíl dědičnosti na kvalitě orgasmu činí u ženy celých 60 %.

  Video se připravuje ...
  Sto lidí, sto orgasmů • VIDEO: Cut

 • Předstíraný orgasmus

  Podle studií alespoň občas předstírá dosažení orgasmu kolem 80 % žen. Důvody jsou různé – od pohlazení partnerova ega až po snahu rychleji celou „akci“ ukončit a moct jít konečně spát. Tým psychologů z University of South Florida přitom nedávno zjistil, že až dvakrát častěji předstírají orgasmus ženy, které mají lepší plat než jejich partneři. Proč? „Chtějí tak jednoduše zlepšit jejich sebevědomí, neboť si uvědomují, že většina mužů se svým nižším příjmem cítí zahanbena,“ vysvětluje Adam Durčák.

  Video se připravuje ...
  Nejsi v tom sama: Se sexexpertkou o ženské sexualitě a schopnosti dosáhnout orgasmu • VIDEO: Videohub

 • Sténání pro vyvrcholení

  Jasným měřítkem toho, zda muž dosáhl orgasmu, je ejakulace. U žen to takto jednoduché rozhodně není. Vědci z University of Ottawa se tudíž rozhodli se faktorům, které mohou indikovat ženský orgasmus, detailně věnovat. Na vzorku 637 žen provedli dotazníkové šetření, v němž ženy vyplňovaly odpovědi na otázky zaměřené na různé body stupnic Orgasm Rating Scale (ORS, stupnice hodnocení orgasmu) a Bodily Sensations of Orgasm Scale (BSOS, stupnice orgasmu dle tělesných projevů). Mezi klíčové položky BSOS patří například zrychlené dýchání, husí kůže, pulzace klitorisu, pocení, červenání pokožky, svalové kontrakce, zvýšený srdeční tep, ztvrdnutí bradavek, křeče dolních končetin či pocit sevření hrudi. „U respondentek vědci z hlediska BSOS nejčastěji zaznamenali pocity týkající se oblasti genitálií, svalové křeče či pocení. Nejméně časté pak byly anální kontrakce a sténání. Právě sténání by přitom výzkumníci doporučovali z měřítek zcela vyškrtnout, protože na rozdíl od ostatních položek není nedobrovolné,“ doplňuje informace Adam Durčák.

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...