Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Víte, co nejčastěji trápí v sexu ženy po třicítce? Možná jste na tom stejně!

 • 17. srpna 2021 | 06:00

  Jedním ze zásadních faktorů, které zasahují do našich životů a ovlivňují nás po všech stránkách, je stres. Ani sex se tomuto novodobému neduhu nevyhne a nová studie prokázala, jak moc může právě toto nervové vypětí zatočit s prožitky.

  Ženské prožívání sexu se liší od toho mužského, ale stresu podléháme všichni. Ukázalo se, že třetina žen pociťuje před sexem, během něj či po něm úzkost a 42 % žen nerozumí svým sexuálním potřebám.

 • Sexuální průzkum

  Nedávný průzkum aplikace Ferly, která se zaměřuje na sexuální well-being, odhalil, že 71 % žen je kvůli svému sexuálnímu životu vystresovaných. Z průzkumu, jehož se zúčastnilo 20 tisíc lidí, dále vyplynulo, že třetinu žen dokonce přímo před sexem, během něj či po něm trápí úzkost. „Zhruba 4 ženy z 10 pak přiznávají, že nechápou své sexuální potřeby. Pouze 9 % žen nemá problém si říct, co v sexu potřebují. Sexuální úzkost přitom nejvíce trápí lidi mezi 31 až 35 lety,“ komentuje výsledky průzkumu Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

  Sexuální expertka vysvětluje ženskou sexualitu:

  Video se připravuje ...
  Nejsi v tom sama: Se sexexpertkou o ženské sexualitě a schopnosti dosáhnout orgasmu • VIDEO: Videohub

 • S touhou ženy problémy nemají

  Celých 85 % žen také přiznává, že kvůli svým nejistotám a malé sebedůvěře samy sebe vnitřně shazují. Oproti pouhým 3 % mužů navíc 12 % žen zažívá při sexu bolest a méně než čtvrtina si užívá hojného orgasmu. Velmi častý orgasmus naproti tomu hlásí téměř 50 % mužů. Všechny tyto popsané problémy ale neznamenají, že by ženám chybělo libido – bezmála 60 % respondentek průzkumu ohodnotilo svou sexuální touhu jako vysokou, či dokonce velmi vysokou. „Ačkoliv se obecně míní, že ženské libido není nikterak velké, tento i další průzkumy jasně ukazují, že ženy o sex stojí a chtějí si jej užít. Bohužel, i v sexu stále přetrvává nerovnost mezi pohlavími. O ženských potřebách v sexu se hovoří méně otevřeně než o těch mužských a často bývají upozaďovány,“ vysvětluje Adam Durčák.

  Tohle je óda na vaginu:

  Video se připravuje ...
  Trochu erotická, trochu vtipná. Óda na vagínu letí světem • VIDEO: Libresse Sverige

 • Potřeba je nejen podpora, ale i důkladné poznání sebe samé

  Boj se sexuální úzkostí a nejistotou u žen však vyžaduje nejen podporu zvenčí, ale i „zevnitř“, tedy změnu u žen samotných. Ženy by se měly snažit pěstovat si zdravé sebevědomí i v rovině své sexuality. „Důležité jsou především přijetí vlastního těla a také jeho důkladné poznání stejně jako snaha porozumět svým potřebám. Klíčové jsou rovněž komunikace mezi partnery, otevřenost, důvěra. Dobré sexuální zdraví je investice, kterou by do sebe samotné měla vložit každá žena,“ podotýká Adam Durčák.

Diskuse ke článku
.