Karel Zich se narodil v roce 1949 v Praze do hudební rodiny. Vyrůstal ve čtvrti, kde se to umělci doslova hemžilo. Žili tu Miroslav Horníček, Jiří a Ladislav Štaidlovi nebo Michal Prokop. Karlův dědeček byl operní skladatel Otakar Zich a dědeček z maminčiny strany hrál zase skvěle na housle ve varšavské filharmonii. Tatínek hrál na violoncello a na návštěvu k nim chodil dirigent Kubelík. Není divu, že se muzikantské geny v Karlovi projevily.
Vedle hudby ho bavil i sport
Od pěti let se učil hrát na klavír, v jedenácti začal s kytarou. Vedle toho ho zajímal sport – házená, hokej, kolo i atletika. Možná by se jeho život vyvíjel jinak, kdyby si nezranil čéšku a se sportováním nemusel přestat. Už od mládí bylo jasné, že z něj roste krásný kluk – vysoký, tmavé vlasy a jiskrné hnědé oči. I na pódiu působil aristokraticky.
Během mutace přišel málem o hlas, když mu začaly krvácet hlasivky, zachránil ho Přemysl Kočí. Karel začal studovat konzervatoř, skladbu a harmonii. Zároveň studoval na filozofické fakultě sociologii a estetiku. Na konci šedesátých letech se dostal Karel do Spirituál Kvintetu a po dvou letech nazpíval hit Elvise Presleyho In The Ghetto – a nazpíval ho stejně skvěle jako samotný Presley.
Říkali mu český Elvis
Presley byl Karlův vzor a ne nadarmo se o něm říkalo, že je český Elvis. Podle svých slov z toho ale Zich nebyl dvakrát nadšený, Elvise sice rád hrál a zpíval, ale byl raději, když se o něm mluvilo jako o českém Zichovi. Jeho hlasový rozsah byl výjimečný, projev temperamentní a naprosto muzikální. Když ho v sedmdesátých letech slyšely v pražském vysokoškolském klubu mladé Američanky, prý je doslova pobláznil. Tak moc jim připomínal Elvise.
Většinu úspěšných písní si napsal sám, ovšem zpíval i převzaté melodie. Vždy si je ale dokázal přetvořit k obrazu svému, například Alenka v říši divů byla v jeho podání naprosto dokonalá. Stejně tak milostná skladba Micka Jaggera Angie – i tu zazpíval Karel vroucně.
Vždycky byl považován za kluka z dobré rodiny, který je až moc slušný. Možná i proto se nestal členem muzikantské extraligy. Nikdy ovšem neměl nouzi o koncerty. Pokud jde o jeho lásku ke sportu, zůstala mu. Nesnášel konflikty, hodně se angažoval v charitě. Tvrdil, že lidé by měli pomáhat.
Dvě dcery a dvě manželky
Jeho první ženou byla dcera kulturního redaktora Natálie, s ní měl dvě dcery – Adélu a Karlu. V roce 2001 se spolu rozvedli, to už ho ale srdce táhlo k jiné ženě. S Janou se vzali v roce 2002. Byla to právě ona, kdo ho přivedl k další sportovní lásce – potápění. Udělal si mezinárodní potápěčský kurz a začal se potápět. Podmořský svět považoval za něco úchvatného.
Potápění mu přineslo štěstí i smrt
V roce 2004 vyrazili na Korsiku s potápěčskou skupinou. A právě tam bohužel přišel 13. července o život. Hodně se spekulovalo o tom, jestli nebyl Zich v dobré fyzické kondici, nebo udělal nějakou chybu. Pitva ale prokázala, že Karla postihl rozsáhlý infarkt. Český Elvis Presley, který prodal více než milion desek, zemřel v pouhých pětapadesáti letech.
Kdo koho miloval? Proč někomu nevyšla kariéra? Další příběhy herců a hereček nejen z doby první republiky najdete na webu Blesk pro ženy ZDE