Adventní kalendář: Co dělat den po dni, aby bylo vše v pohodě | Pro ženy | Blesk.cz

Adventní kalendář: Co dělat den po dni, aby bylo vše v pohodě

 • 1. prosince 2016 | 14:30

  Pro někoho začíná první adventní nedělí nejkrásnější období v roce, pro jiného pekelný kolotoč. Naplánujte si advent tak, aby pro vás platila první varianta.

 • 1.12. - Vyrobte adventní kalendář

  Ten odpočítává od prvního prosince do Štědrého dne a milují ho děti i dospělí. Skvělý nápad je vyrobit adventní kalendář z obálek, do kterých jen zastrkáte drobná překvapení. Nezapomeňte ale udělat radost i sama sobě. Třeba voňavým kalendářem od L´Occitane, ve kterém na každý den najdete jeden z kosmetických produktů.

 • 2.12. - Kdo si hraje, nezlobí

  Trend letošních Vánoc bude ve znamení origami a hvězdiček ve všech podobách. Inspiraci i pomůcky na domácí tvorbu seženete na aladine.cz, kde najdete tipy od českých výtvarnic a designérek. Absolutním hitem jsou vánoční razítka.

 • 3.12. - Zažijte štólovou slavnost

  Pokud se chystáte na adventní trhy do Německa, zajeďte si třetího prosince do Drážďan. Čeká vás tam totiž štólová slavnost. Na ní upečou místní pekaři obří štólu, kterou poskládají z mnoha menších. Dopoledne vám krásku ukážou na náměstí Schlossplatz a od dvanácti hodin ji začnou prodávat. Více informací na stollenfest.de.

  Vánoční štola s marcipánem a kandovaným ovocem

 • 4.12. - Natrhejte si barborky

  Kromě toho, že musíte po večeři zapálit druhou svíčku na adventním věnci, byste si měla přes den skočit uříznout větvičku barborky. Ideální je třešeň nebo višeň, ale kromě ovocných stromů můžete vyzkoušet i barborku z magnólie, sakury nebo jabloní. A co se stane, když vám do Štědrého dne rozkvete? Svobodné se další rok šťastně vdají, zadané budou mít štěstí.

 • 5.12. - Městem chodí Mikuláš

  Ať už se rozhodnete pozvat Mikuláše s čertem k sobě domů nebo za nimi vyrazíte do nočních ulic nebo si o nich jen budete s dětmi povídat, vždycky berte v potaz povahu svého potomka. Některé děti mají i z docela nevinně vyhlížejících nadpozemských bytostí ještě půl roku noční můru. Pokud potomky nemáte, zajděte se podívat na takzvané krampus čerty do větších měst za našimi hranicemi. Ručím vám za to, že z nich budete mít husí kůži a budete vděčná za chlapa vedle sebe, kterého se budete moct držet za ruku.

 • 6.12. - Upečte cukroví

  V některých domácnostech se začíná péct cukroví na svatého Mikuláše. Udělejte si z toho rodinnou tradici. Do Vánoc vám rozhodně stihnou změknout rohlíčky, ořechy i cokoli jiného. A pokud pečení není vaše srdeční záležitost, zpříjemněte si ji svařeným vínem a přítomností kamarádky, dcery nebo někoho jiného blízkého. Ve dvou se vám bude péct líp.

 • 7.12. - Nechte vymyslet dárek někoho jiného

  Co si budeme namlouvat, vymýšlet každý rok zajímavý dárek pro deset nebo víc lidí je úkol na plný úvazek. Z toho se můžete jednoduše vyvléknout díky webu Liskovyorisek.cz. Tam stačí jen zadat, pro koho dárek je a kolik za něj chcete utratit, a přijde vám zabalený dárkový balíček. Vy ho jen nadepíšete a dáte ve správný čas pod stromeček.

 • 8.12. - Jděte si zabruslit

  To se totiž stejně jako jízda na kole nezapomíná. Samozřejmě, že pokud jste dvacet let nestála na bruslích, asi těžko vyšvihnete piruetu, ale bavit se budete jako zamlada. A připadat si zase na chvíli bezstarostná a bláznivá jako malá holka se během adventu vysloveně hodí.

 • 9.12. - Jděte na pohádku

   • VIDEO: youtube

  Letošní adventní trhák bude určitě pohádka Anděl Páně 2. Petronel pořád ještě pracuje u Nebeské brány, ale je přesvědčený, že by si zasloužil lepší službu. Když utrhne jablíčko ze stromu Poznání, jablko se mu skutálí až na Zemi, kam ho Anděl a jeho kamarád čert musí jít hledat. Samozřejmě, i v téhle pohádce všechno dobře dopadne a dobro zvítězí nad zlem. Škoda, že v životě to vždycky neplatí.

 • 10.12. - Nechte se unést gospelem

  Z gospelového koncertu (černošské náboženské písně) budete odcházet s pocitem, že věci mezi nebem a zemí fungují a kouzlo je v nás i všude kolem nás. Vystoupení Dantona D. Whitley & The Maryland Gospel Singers můžete zažít buď 10. prosince v Praze v kostele svatého Ignáce, nebo o den později v katedrále Božského Spasitele v Ostravě.

 • 11.12. - Pořiďte si anděly

  Až budete zapalovat třetí svíčku na věnci, doprovod vám může dělat anděl, který ochrání vaši rodinu. Možná si vyberete některého z kolekce Willow Tree by Susan Lordi. Jeden symbolizuje rodinu, druhý přináší klid, třetí lásku, čtvrtý laskavost. Záleží jen na vás, co potřebujete posílit.

 • 12.12. - Nepouštějte televizi

  Spousta z nás po práci bezmyšlenkovitě zmáčkne čudlík na televizi a nechá modré světlo řídit svůj život. Uvědomujete si někdy, kolik času vám to sebere? Dnes si dejte televizní detox a místo sledování obrazovky si čtěte, hrajte hry, poslouchejte muziku, zpívejte si, tancujte nebo se povalujte ve vaně plné horké vody s pěnou.

 • 13.12. - Zažijte bílé Vánoce

   • VIDEO: Tereza Kovářová

  Ne, sníh vám nezaručíme, ale tradiční adventní koncert Lucie Bílé ano. Z jejích písniček dýchá láska, klid a kouzelná atmosféra. Jsou přesně takové, jaké si o Vánocích přejeme.

 • 14.12. - Kupte si stromeček

  Aby vás jeho vůně těšila co nejdéle, musíte stromek správně vybrat a dobře se o něj postarat. Kupujte raději venku nebo v zahradnických centrech. Dobrého prodejce poznáte podle toho, že má jasně dané ceny a poradí, jak se o stromek starat. Zkontrolujte barvu jehličí, které musí být krásně zelené a nesmí být seschlé a už vůbec by nemělo opadávat. Stromek by neměl moc pouštět pryskyřici. Doma ho postavte do chladna, kmínek seřízněte o dva centimetry, vybalte ho ze sítě a postavte do nádoby s vodou.

 • 15.12. - Pořiďte si diář

   • VIDEO: Tereza Kovářová

  Jsou čím dál krásnější a vychytanější a pomůžou vám zorganizovat si čas, který nám pořád tak trochu chybí. Navíc se dají koupit kalendáře i diáře přesně podle našich potřeb i nátury. Od kočičího přes rodinný plánovací po motivační.

 • 16.12. - Pusťte se do úklidu

  Máte před sebou víkend, takže budete mít energii i sílu na pořádný vánoční grunt. Když se do něj pustíte sama, strávíte úklidem den, možná i dva (zvlášť když budete mýt okna). Pokud pozvete firmu, nemusíte hnout prstem, ale zase si připlatíte. Zvolit můžete i třetí variantu: že letos prostě nevygruntujete. Nakonec Ježíšek se narodil v chlévě…

 • 17.12. - Dárky přes internet

  Nákup dárků přes internet je obrovská úleva. Pokud vás tahle forma nákupu baví, objednejte si věci teď. U některých obchodů je nutné objednat dárek nejpozději 17. prosince, aby vám ho obchodníci doručili včas. Velké firmy jsou schopné poslat vám objednávku i o Štědrém dnu, kdy si ji můžete vyzvednout na daném místě, ale je to zbytečný adrenalin a risk.

 • 18.12. - Dejte si Mamma mia!

  Osmnáctého prosince hrají v Kongresovém centru v Praze muzikál Mamma mia! založený na písničkách skupiny ABBA. Slavnostní derniéra (ano, letos končí) proběhne na Silvestra, takže si ho užijte, dokud to jde.

 • 19.12. - Když se vám nechce péct

  Nákup vánočního cukroví je mezi českými ženami čím dál častější a dá se pořídit i takové, u kterého nepoznáte, že jste ho nepekla doma. To platí i o vánočkách a štólách. Pokud chcete letos vyzkoušet něco jiného, objednejte si vánoční pečivo ve francouzském duchu v pekařství a cukrářství Petite France Boulangerie & Patisserie v Myslíkově ulici v Praze, kde pečou podle tradičních francouzských receptů. Skvělý je i jejich slavnostně nazdobený čokoládový Buche de Noël.

   

  10 báječných receptů na nepečené cukroví

 • 20.12. - Zabalte dárky se vzkazem

   • VIDEO: Ladislav Novák

  Udělejte si z balení zábavu a ke každému dárku napište osobní vzkaz. Tenhle nápad měl i internetový obchod Vivantis.cz, kde ke každému vánočnímu dárku přidají také vámi vybranou větu. Neříkejte, že byste nechtěla dostat balíček se vzkazem: „Takhle jsi voněla, když jsem tě poznal.“ „Ty, já a tato rtěnka jdeme dnes na párty.“ „Pro mě budeš vždy dokonalá, s make-upem i bez něj.“

 • 21.12. - Uválejte nugátové koule

  Vyzkoušejte recept na nepečené nugátové koule obalené ve skořicovém cukru.

  Potřebujete:
  6 lžic strouhaného kokosu
  1 bílek
  100 g ořechů
  2 lžíce cukru krupice
  hrst lískových ořechů
  2 lžíce cukru krupice
  cukr krystal na obalení
  1 lžíci kakaa
  1 lžičku skořice
  100 g nugátu

  Postup:
  Nugát nechte změknout ve vodní lázni a smíchejte ho s 50 g mletých ořechů. Mezitím, co necháte směs tuhnout, ušlehejte z bílku sníh, do něj vmíchejte 2 lžíce cukru, kokos a šlehejte ve vodní lázni do zhoustnutí. Do kousku kokosového sněhu zabalte lískový oříšek, obalte ho nugátovou hmotou a nakonec ve směsi cukru, kakaa a skořice.

 • 22.12. Jděte na Rybovku

  Co si trochu vydechnout a naladit se slavnostně? Slavnou Rybovu mši hrají po celé republice, Pražáci si na ni můžou právě dnes zajít do Národního divadla. Tento hudební symbol českých Vánoc v kombinaci se zlatou kapličkou, to bude dechberoucí zážitek.

 • 23.12. - Salát, polévka a doladění

   • VIDEO: Adam Balažovič

  V předvečer Štědrého dne uvařte polévku a vyrobte salát. Obojí se do druhého dne rozleží a bude chutnat skvostně. Dolaďte výzdobu bytu, na stůl postavte svíčky, na okna naaranžujte anděly, zapalte si františka nebo purpuru, večer si nalijte dobré červené víno a užijte si těšení, jako byste byla malá holka, která pořád ještě věří na Ježíška a na zázraky.

 • 24.12. - Šťastné a kouzelné

  Štědrý den je tady a s ním malý strach, aby se něco nepokazilo, a zároveň velké těšení na to, že letos budou Vánoce určitě nejkrásnější. A víte, jak se vám to rozhodně podaří? Když si uvědomíte, že nejde ani o dárky, ani o nejlepší rybí polévku a už vůbec ne o nejstylovější dekoraci. Má jít o pocit, že jste šťastná tam, kde jste, že milujete své blízké takové, jací jsou, a víte, že všechno ve vašem životě je prostě v pořádku. Přeji vám, abyste tenhle pocit měla nejen ve chvíli, kdy zazvoní Ježíšek.

Autor: Majka Dvořáková
Diskuse ke článku
.