Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

5 věcí, které ve vztazích bolí víc než klasická nevěra

 • Nevěra má mnoho podob!
  18. listopadu 2023 | 06:00

  Ne že by nevěra nebolela. Nebo že bychom si myslely, že se nad ní dá jen tak jednoduše mávnout rukou. Některé věci mohou bolet stejně, možná více a mohou mít fatálnější následky. Které to jsou?

 • Chorobná žárlivost

  Nevěra má mnoho podob!
  Autor: istock.com

  Srovnat se s tím, že jeden druhého ve vztahu podvedl, je těžké. Co si ale počít s tím, když se k vám druhý chová obdobně, a přitom se nic takového ještě nestalo? A nemáte to ani v plánu? Věčná kontrola a podezírání dokážou plíživě a po kousíčkách vztah nenávratně ničit. Často je totiž jednodušší ustupovat než bojovat o každou drobnost. Nikdo nemá právo rozhodovat o tom, co můžete a nemůžete dělat. Pokud je žárlivost skutečně chorobná, znamená to vždycky pro vztah konec.

 • Manipulace

  Nevěra má mnoho podob!
  Autor: istock.com

  Podobně tomu může být i s manipulací. Ta bývá maskována různě: za lichotky, za snahu "pomoci", "poradit", nebo naopak za slabost a vzbuzování potřeby pomoci samotnému manipulátorovi. V lepším případě si to člověk uvědomí včas a je otázka, jestli se dohodne na pravidlech. V tom horším si najednou uvědomí, že žije život, který si nikdy nepředstavoval. Při snaze o změnu nebo nápravu se dost často dočká reakce: "Proč to kazíš, když to doteď tak hezky fungovalo?" Nefungovalo, jen jste přistoupila na jeho pravidla. Otázka je, jestli teď on přistoupí na ta vaše.

 • Emoční nevěra

  Nevěra má mnoho podob!
  Autor: istock.com

  Když spolu nespíme, tak to přece nevěra není. Mám ho jenom "na takový ty romantický řeči", hrozně mi to doma chybí. "Nééé, to je jen bejvalej přítel, to jsou takový vzpomínky na mládí..." Spoustu takových zdánlivě uklidňujících výmluv již realizovali mnohé a mnozí. I když nevěra neprobíhá jako "tělesný úlet", neznamená to, že to není pro vztah nebezpečné. Jen to postupuje tiše, nenápadně – a je to trochu návykové. A většinou chce člověk víc a víc. Víc tajemství, dobrodružství, víc zakázaného. Neříkáme, že neexistují ti, kteří zvládnou včas zatáhnout za záchrannou brzdu. Ale jestli se něco dá nazvat hrou s ohněm, je to přesně tento případ.

 • Finanční podvod

  Nevěra má mnoho podob!
  Autor: istock.com

   

  Pár korun bokem na šaty nebo boty. Půjčka na Vánoce nebo na dovolenou, o které druhému raději neřeknete. Na první splátku si půjčíte od kamarádky, na druhou už moc nemáte a čím dál tím těžší je říct tomu druhému, do čeho jste se to uvrtala. Stejně tak to může být v opačném případě. Nebyla byste první, která by zjistila, že partner se bez jejího vědomí zadlužil. Pokud to jeden o druhém zjistí, často musí pracně likvidovat následky. Ve vztahu to ale znamená velkou ztrátu důvěry, která otřese jeho samotnými základy.

 • Když s vámi druhý nemluví

  ...
  Autor: Shutterstock

  Nemusíte si psát zprávy několikrát denně. Nemusíte trávit večery plánováním každé společné chvíle nebo hlubokomyslnými debatami. Ale měli byste spolu umět debatovat, vyjednávat, mluvit. Když váš partner smete každý váš názor během debaty pod stůl, je to špatně. Když vždycky trvá na svém, je to špatně. Když nereaguje na vaše potřeby, když není ochoten přistoupit na kompromisy, pak jde o věc, která váš vztah ohrozí mnohem více než jednorázový zálet.

Autor: is
Klíčová slova:  láska a vztahy, nevěra, manipulace, peníze
Diskuse ke článku
.