Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Zhubněte 10 kilo do plavek! Proč snadné a rychlé diety nefungují? Víme to!

Zapomeňte na rychlé diety slibující výsledek do tří dnů, jen si uškodíte.
11. června 2014 | 11:00

Neznám ženu, která by někdy nepotřebovala opravdu rychle zhubnout, ať už kvůli šatům, dovolené u moře nebo první noci strávené s přítelem. V takových situacích se uchylujeme ke krátkodobým dietám, které sice na onen večer zařídí trochu menší bříško nebo ručičku na váze ukazující menší hmotnost, ale nikdy nevydrží déle. Proč tomu tak je? Víme to!

Jablečná dieta, dietní smoothie, detoxikační dieta a tomu podobné diety, které většinou trvají jeden až tři dny, jsou rychlou záchranou hollywoodských celebrit i obyčejných smrtelnic, které se chystají na dovolenou. Jenže tahle záchrana nemá dlouhého trvání.

 

...
Autor: Shutterstock
Rychle ale na chvíli

 

Během krátkodobých diet se rapidně snižuje přísun kalorií a díky tomu můžete během 3 dnů ztratit klidně i jednu konfekční velikost. Jakmile ale s dietou skončíte, vše se rychle vrátí do starých kolejí a v horším případě naberete dokonce i víc, než jste měli. Proč si vlastně po úspěšném zhubnutí nedokážeme kila udržet?

Výzkum holandských vědců ukazuje, že rychlá ztráta hmotnosti vede k většímu úbytku svalové hmoty, než při dlouhodobé dietě, svaly se totiž ztrácejí mnohem snáze než tuk. Při krátkodobé dietě si totiž tělo ze svalů bere bílkoviny, sacharidy a hlavně energii, kterou nedostává v potravě.

Dieta
Autor: Shutterstock.com
Důsledkem je pocit únavy, nedostatek energie a potřeba rychle jídlo dohnat. Jakmile se pak vrátíte k normální, i když třeba zdravé, stravě, tělo si začne tvořit zásoby. Časté „rychlé“ diety navíc celkově zpomalují metabolismu a proto je pro chronické dietářky čím dál tím obtížnější nějaké to kilo shodit.

Z výzkumu tedy vyplývá, že mnohem zdravější, dlouhodobější a účinnější jsou pomalé diety. Začněte zkrátka s hubnutím včas a vysněnou váhu si udržíte.