Nedostatek spánku
Nedostatečný odpočinek a relaxace, to je spouštěč mnoha zdravotních problémů a věřte nebo ne, také hladu. Když je naše tělo vyčerpané, nastává hormonální zmatek a reakce na něj je žádost o doplnění energie – tedy hlad. Organismus na nedostatek spánku reaguje zvýšenou hladinou leptinu, hormonu, který produkují tukové buňky a pokles hormonu gherlinu, který ze žaludku stimuluje chuť k jídlu. Pokud tedy chcete omezit množství toho, co sníte, zaručeným receptem je spát každý den 7,5 hodiny.
Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Platí to nejen pro pilaře, jejichž oblíbeným heslem toto pořekadlo je, ale i pro ostatní. Příznakem dehydratace organismu jsou únava a nízká energie, jenže stejné příznaky vykazuje tělo, i když má hlad. Často tak místo toho, abychom se napili, sníme něco malého a dost často také nezdravého, co nám dodá rychlou energii. Kila navíc tak začnou narůstat, aniž bychom si toho všimli. Zkuste si místo čokoládové tyčinky dát sklenici vody, neslazeného bylinného čaje nebo ředěnou ovocnou šťávu a jídlo soustřeďte jen do 5 porcí za den.
Stane se vám, že sníte oběd nebo kterékoli jiné jídlo, a přestože jeho porce nebyla nejmenší, cítíte hlad? Než si ještě objednáte nášup, nechte své tělo odpočinout. Pokud jste do sebe jídlo naházeli rychle, mozek ještě nestačil vyslat signál, že už toho bylo dost, proto můžete cítit hlad. Jednoduchým řešením je, jíst prostě pomalu a důkladně každé sousto rozkousat, abyste se dostatečně zasytili a vaše chuťové buňky si mohly pokrm dosyta užít.
V jídle je každý z nás jako malé dítě, které koukající v cukrárně na sladkosti, chce ochutnat všechno. Jestliže vidíte nebo cítíte dobré jídlo, automaticky na něj dostanete chuť a to i přesto, že zrovna nemáte hlad. Nechcete-li se tedy přejídat nebo jste na dietě, držte se raději dál od lákavých výkladů restaurací, nezapínejte si pořady o vaření a zapomeňte na kulinářské časopisy.
Kdo by to neznal, jste ve stresu a okamžitě saháte po čokoládě, sladkostech nebo naopak tučných a mastných jídlech, které krásně zabalí vaše pocuchané nervy. Ve stresu jíme, i když nemáme hlad, protože naše tělo produkuje zvýšenou hladinu kortizolu a inzulínu, které mají vliv na regulaci naší chuti. Jak tedy během stresového období rapidně nepřibrat? Místo sladkostí si zkrátka uklidňujte nervy oříšky, čerstvým ovocem a zelenou.