Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C

Recenze slovenských lázní: Kde mají báječně silnou mentolovou saunu?

18. září 2023 | 06:00

Termálních lázní na Slovensku jsem už pár navštívila, a čím víc jich poznávám, tím spíš se nedokážu rozhodnout, které jsou nejlepší. Každé totiž mají něco, co mě nadchlo. Stejně tak to bylo s trojicí slovenských lázní Trenčianské, Rajecké a Turčianské Teplice, do kterých jsem zavítala nedávno.

Troje slovenské Teplice – Trenčianské, Rajecké a Turčianské – jsou z Česka  dobře dostupné (podívejte se na mapu). Každé z nich mají něco zajímavého, kvůli čemu bych tam jela znovu. O co jde?

Trenčianské Teplice: Úžasný hammam a bahno i na doma

Velkou výhodou termálních lázní Trenčianské Teplice je, že je najdete kousek od českých hranic. Leží v údolí říčky Tepličky na úpatí Strážovských vrchů, 15 km od Trenčína. A třeba cesta z Uherského Hradiště vám zabere jen něco přes hodinu.

Exotická budova tureckých koupelí hammam je evropský unikát. Stavba stará 135 let vás zaujme zvenku i zevnitř.
Autor: taj

Co mě nejvíc nadchlo

• Součástí lázní je exotická budova postavená v 19. století po vzoru tureckých koupelí hammam, a ještě lepší byla procedura, kterou jsem absolvovala uvnitř. Při ní jsem se nejdříve na dvacet minut naložila do sirného termálního bazénu. Mimochodem, lázně jsou zajímavé tím, že prameny proudí přímo do bazénů, a navíc mají ideální teplotu. Nemusí se proto ochlazovat a díky tomu si udržují maximum léčivých látek. Po zmíněné koupeli jsem se přemístila do historické odpočívárny, která přípomíná Pohádky tisíce a jedné noci. Tam jsem se ještě v zábalu pěkně zpotila, odpočinula si a odcházela jsem jako vyměněná.

• Další super věc: V lázních si můžete koupit poměrně velké obklady s rašelinou (2 ks za 11,10 €) nebo mořským léčivým bahnem (2 ks za 13,60 €), a až se vám zasteskne po procedurách, jednoduše je nahřejete v troubě a přiložíte na problémové místo. Obklady jsou propustné, takže kromě tepla se vám do těla dostanou i blahodárné přírodní látky.

Další tip: Určitě si projděte lázeňský park. Na jeho konci je jezírko s ostrůvkem a na něm roste tisovec starý 350 let. Tyto stromy se přitom dožívají i 700 let!

Servis: Praktické informace najdete na www.kupele-teplice.sk, ubytovat se můžete v hotelu Krym nebo Slovakia, ve kterém je bazénový a saunový svět, takže můžete na wellness vyrazit z pokoje jen v županu. Do sauniček se vnitřní propojovací chodbou dostanete i z Krymu.

Rajecké Teplice: Nejlepší mentolová sauna a kneipp pro celé tělo

Tyhle termály najdete 15 km od Žiliny v Rajecké dolině, kterou obklopují Malá Fatra a Strážovské vrchy. Celoroční bazény s léčivou vodou tu mají pod širým nebem i uvnitř a celkem jich tu otestujete jedenáct.

Večerní koupání při osvětlení určitě nepropásněte.
Autor: taj

Co mě nejvíc nadchlo

•  Bazénový a saunový komplex Spa Aphrodite je postavený ve stylu antiky a při pohledu na fotky jsem si říkala, že je to trochu kýč. Prostředí mě ale nakonec úplně pohltilo a relaxace byla báječná. Bylo prostě potřeba to zažít.

• V sauničkové části mě totálně dostala parní mentolová sauna, která je nejsilnější z těch, které jsem zatím vyzkoušela. Silice mentolu, které působí blahodárně na dýchání, mě dokonale protáhly! Podobně intenzivní mají i bylinkovou a solnou saunu.

•  Taky milujete Kneippův chodník, kde si nohy namáčíte střídavě do teplé a studené vody, a krásně se vám tím prokrví? V Rajeckých Teplicích si to vyzkoušíte na celém těle. Mají tu totiž střídavou tureckou koupel, což jsou dva bazénky vedle sebe. Jeden má teplotu 40 °C a druhý dvanáct. Do obou jsem se na střídačku ponořila celkem 3x a tělo se mi rozproudilo jako nikdy předtím.

Další tip: Určitě jste se už setkali s oxygenoterapií, v Rajeckých Teplicích mají ale také inhalaci vodíku, která pomáhá mimo jiné pacientům s postcovidovým syndromem. 

Servis: Praktické informace najdete na www.spa.sk, ubytování pro náročnější např. v Aphrodite Palace, který je propojený se spa. V lázeňském parku se nachází tříhvězdičkový hotel Malá Fatra. Okolí je vhodné pro turisty i cyklisty, kterým je určen portál www.cykloraj.sk.

Turčianské Teplice: Masáž jak nikdy předtím a okouzlující art deco

Termální lázně Turčianské Teplice leží bokem od hlavního turistického tahu. Najdete je v Turčianské kotlině mezi Malou a Velkou Fatrou a kromě procedur, bazénů a saunového světa tu mají i vyžití pro nejmenší v podobě aquaparku.

Art deco architektura v Turčianských Teplicích nadchne i znalce.
Autor: taj

Co mě nejvíc nadchlo

Procedura, kterou jsem vyzkoušela v lázeňské budově Royal Bath. Během terapie jsem si nejdřív poležela v teplém minerálním bazénu a kromě intenzivního tepla jsem si užívala i pohled na okouzlující historický interiér. Následoval odpočinek na lehátku a pak jsem si – ještě krásně prohřátá a uvolněná – dala masáž. Tento koncept, tedy masáž po termální koupeli, jsem zažila poprvé a byla jsem nadšená.

•  Tyhle lázně jsou komorní a mají krásnou architekturu. Lázeňská budova Royal Bath (na snímku) je postavena v art deco stylu a je kulturní památkou.

V aquaparku v Turčianských Teplicích mají kruhovou divokou řeku, která proudí opravdu svižně. V tomhle vodním kolotoči se dosytosti vyblázní nejen děti, ale i my dospělí.

Další tip: Lázeňský park se starou lipovou alejí měří na délku něco málo přes kilometr a kromě vzácných stromů je tu co objevovat – třeba zelené sochy z dřevin nebo originální lavičky. Vše si prohlédněte ve fotogalerii. 

Servis: Praktické informace najdete na www.therme.sk. Ti nejnáročnější nebo lidé, kteří si chtějí u nějaké příležitosti dopřát něco luxusního, se mohou ubytovat v pětihvězdičkovém art deco hotelu Royal Palace. Levnější pobyt nabízí např. hotel Velká Fatra.

Autor: Eva Tajanovská, inf
Video se připravuje ...