Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Dva tipy na víkend v Portugalsku: Lisabon ani Porto to není!

21. dubna 2023 | 06:00

Jestli už jste navštívili populární Lisabon i Porto nebo vás prostě jenom láká objevovat i lokality, které nejsou chronicky známé, vypravte se tak jako my na jih Portugalska. Máme pro vás dva tipy na místa, kde si užijete prodloužený víkend plný autentických zážitků. Nebo rovnou celou dovolenou.

Víkend v Cascais a okolí
Víkend kolem městečka Sesimbra
Mapa

Milí lidé, mořský vzduch, typické rybářské vesničky, čerstvé ryby, mořské plody, skvělé víno, sýry a olivy. Tohle všechno si dokonale vychutnáte v okolí portugalských měst Cascais a Sesimbra, která jsou jenom kousek od lisabonského letiště.

1. Cascais a okolí: riviéra, UNESCO, surfařský ráj

Kde si udělat základnu: V kosmopolitním přímořském letovisku Cascais (na mapě ZDE). To leží 30 kilometrů od Lisabonu a dostanete se tam pohodlně i vlakem. Nachází se v oblasti známé jako portugalská riviéra a největší atrakcí jsou dlouhé promenády a pláže. Najdete tu jak chráněné zátoky pro pohodovou koupačku, tak pořádné vlny pro surfaře. Dominantami města jsou půvabný maják a pevnost na útesu. Při procházce malebnými uličkami pak narazíte na krásné paláce a vily, což vám připomene, že městečko bývalo letním sídlem portugalské monarchie. Cascais je také oblíbeným cílem golfistů.

Co dělat v okolí?

SINTRA Kousek od Cascais se nachází městečko Sintra zapsané na seznam UNESCO. Je proslavené maurským hradem, pohádkovými paláci a tajemnými stavbami. Extravagantně působí Palácio Nacional de Pena, který je směsicí různých stylů romantismu a díky své zářící žluté a červené fasádě je vidět z širokého okolí. Klidně celý den můžete v Sintře strávit tím, že se budete toulat zákoutími rozsáhlého parku s jezírky, fontánkami, altánky… Kdybyste ale měli spatřit jen jedinou věc, musí to být výjimečná studna, kterou nechal postavit jistý svobodný zednář. Na její dno sestoupíte po spirálovitém schodišti, které vede po obvodu, a budete si u toho připadat jako hrdinka mystery filmu!

MAFRA O něco dál na sever je další UNESCO stavba – obrovský barokní komplex Mafra, uvnitř nějž jsou palác, klášter a kostel. Působivá je tamní knihovna, která obsahuje vzácné knihy hlavně ze 16., 17. a 18. století. Patří k nejvýznamnějším v Portugalsku. Zajímavé je, že katalog, který kdysi vypracovali mniši a který obsahuje asi 40 tisíc svazků, se používá dodnes.

CABO DA ROCA, mys, který je nejzápadnějším bodem pevninské Evropy. Z výšky 150 metrů nad mořem si vychutnáte úžasný pohled na Atlantik. A nezapomeňte větrovku s kapucou – šíleně tam totiž fouká.  

VESNICE NA ÚTESU Jestli potřebujete opravdu efektní instragramovou fotku, stavte se cestou na mys Cabo da Roca na vyhlídce, odkud máte jako na dlani vesnici na útesu Azenhas do Ma. Nikdo vám nebude věřit, že jste na typické bílé domky umístěné na skále nad mořem opravdu nepoužili žádný filtr.  

 SURFAŘSKÝ RÁJ Oblast okolo půvabné vesnice Ericeira byla jako jediná v Evropě zařazena do programu World Surfing Reserve. Surfařům nabízí jedny z nejlepších podmínek na světě, zároveň je tady na prvním místě ekologie, tedy ochrana a zachování surfařských vln (celkem je jen 11 takových rezervací). Ericeira láká na osmikilometrové pobřeží s různorodými vlnami, a to svoje si tu tak najdou jak zkušení surfaři, tak začátečníci.

2. Sesimbra a okolí: delfíni, stopy dinosaurů a nudisté

Kde si udělat základnu? Zhruba 40 kilometrů od Lisabonu v malebném rybářském městečku Sesimbra (na mapě ZDE). Tady se můžete podle libosti toulat autentickými uličkami a ochutnávat místní mořské speciality. Nebo můžete vylézt nahoru na maurský hrad, odkud je úžasný výhled na město i moře. Sesimbra leží v chráněné zátoce orientované na jih, a na městských plážích si proto užijete skvělou koupačku.

Sesimbra, další cíl pro váš probloužený víkend. Slunce si užijete třeba na městské pláži, která je chráněná zátokou.
Autor: iStock

Co dělat v okolí?

DELFÍNI REZIDENTI Z nedalekého Setúbalu můžete vyrazit lodí za delfíny. V oblasti, kde do moře ústí řeka Sado, totiž žije rodina 25 zvířat, na které je vzácné to, že nikam nemigrují. Takže máte vysokou šanci, že tyto delfíny-rezidenty spatříte. V Evropě jsou jen tři takové skupiny: kromě této portugalské ještě v Irsku a ve Skotsku.

STOPY DINOSAURŮ Svatyně Nossa Senhora do Cabo Espichel, která se nachází v přírodním parku Arrábida, stojí za návštěvu sama o sobě. V její blízkosti je navíc stezka, podél které spatříte otisky stop dinosaurů, které jsou staré zhruba 150 milionů let. Můžete si ji projít sami nebo s průvodcem.

PLÁŽ COSTA DE CAPARICA je dlouhá 25 kilometrů, začíná nedaleko Sesimbry a končí u Lisabonu. Najdete tam jak velmi rušná místa, tak i prakticky opuštěné oblasti a svoje si tam najdou i příznivci nudismu – například naturistická pláž Bela Vista patří v Portugalsku k nejoblíbenějším.

VÍNO, UMĚNÍ A OLIVOVNÍKY Vinařství Bacalhôa v oblasti Azeitão je zajímavé z několika důvodů. Můžete zajít na klasickou exkurzi se závěrečnou ochutnávkou. Před budovou spatříte prastaré olivovníky a mezi nimi i strom, který vysadili Římané kolem roku 650 před naším letopočtem. A ve vinařství si pak prohlédnete dvě výstavy – jedna je věnovaná Africe a druhá představuje tvorbu tří umělců, kteří přežili holocaust. Některá díla jsou tak emotivní, že vám zvlhnou oči.

Všechna zajímavá místa si prohlédněte ve fotogalerii.

Servisní informace: Z Prahy do Lisabonu létá např. EasyJet, TAP Air Portugal, půjčení auta: www.autoeurope.pt, informace o Cascais: www.visitcascais.com, o Sesimbře: www.visitsesimbra.pt. Výlet za delfíny si zarezervujete na www.vertigemazul.com, výlet na stopy dinosaurů s průvodcem najdete ZDE a ochutnávku vína ZDE. Další informace o Portugalsku hledejte na www.visitportugal.com.

Podívejte se na mapu, kde leží jihoportugalská města Cascais a Sesimbra.

 

Autor: Eva Tajanovská
Video se připravuje ...