Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Cizí ve vlastním těle. Jak zvládnout fyzické změny po porodu a zůstat v klidu?

Jak milovat své tělo?
15. listopadu 2022 | 06:00

Vypouklé bříško a diastáza, strie a jizvy, povolené pánevní dno a inkontinence, křečové žíly a hemoroidy. Těhotenství a porod přináší spoustu fyziologických změn. Trochu čekáme, že naše tělo možná nebude vypadat stejně tak jako dřív, ale nejsme připravené na to, jak se v něm budeme cítit a co to udělá s naším sebevědomím. Zažijeme prudký nárůst váhy a spoustu dalších změn. Jak se s tím vyrovnat?

Všechny se na začátku cítíme stejně (hrozně), jen to nevystavujeme na odiv

V ideálním vesmíru by ženy po porodu byly vyrovnané, měly okamžitě ploché břicho a kvůli kojení by jim nezřídly vlasy. Neměly by kruhy pod očima, bolavé bradavky a v pohodě by oblékly svoje oblíbené džíny. Jenže takový vesmír neexistuje. A pokud máte pocit, že ho vídáte u jiných maminek na sociálních sítích, tak věřte, že i ta nejvíc šťastná a úspěšná maminka zažila dny, kdy by nejraději zůstala schovaná doma.

VIDEO: Maminka v porodnici, bonus z Nemocnice Mělník: bonding po císařském řezu...

Video se připravuje ...
Maminka v porodnici bonus z Nemocnice Mělník: Bonding po císařském řezu • VIDEO: Videohub

Naše tělo se měnilo posledních 9 měsíců. Není fér chtít po něm, aby vypadalo jako dřív za zlomek času  

Těhotenství i porod jsou pro naše tělo velkou zátěží a je normální neskákat po pár týdnech přes kaluže. Můžete řešit strie, povislé bříško, hemoroidy, křečové žíly a povolené svaly pánevního dna, které v některých případech vedou k inkontinenci. Ne vždy se ale musíme potýkat se všemi změnami a většinou ani nejde o změny trvalé. Většina z nich je dočasná a dá se řešit. Třeba rehabilitačním cvičením. Spousta maminek navíc potvrzuje, že po zařazení poporodních cviků na posílení hlubokého stabilizačního systému mají dokonce daleko krásnější, a hlavně lépe fungující střed těla, než měly před otěhotněním. Pokud se vám nedaří dostat se zpátky do formy svépomocí a v novém těle se zbytečně trápíte, oslovte odborníky, kteří vám pomohou se zaměřit nejen na vzhled těla, ale také na vaši mysl.

„Fyzické změny po porodu jsou zcela běžné a je naprosto v pořádku, že se žena necítí ve svém těle ihned dobře. Těhotenství i porod jsou pro tělo náročné a je důležité mu dát čas, aby se zotavilo. Pokud se ale žena dlouhodobě trápí, nezvládá změny přijmout, cítí se méněcenná a podceňuje se kvůli svému tělu, neměla by se bát vyhledat pomoc. Někoho, kdo s ní její trápení probere, protože platí, že sdílená starost je poloviční starost,” říká Veronika Kubrichtová, zakladatelka organizace Úsměv mámy, která poskytuje maminkám podporu v těžkých chvílích a zprostředkovává jim další odbornou pomoc.

Všechno je jinak. Kdy budeme mít svůj život zpátky?

Narození miminka je vnímáno jako začátek toho nejkrásnějšího, co v životě zažijeme. Ve skutečnosti je však poporodní období náročné a je mnoho věcí, které nás mohou zaskočit. Každá žena musí po porodu přijmout řadu změn, včetně těch fyzických i psychických. Čekají na nás novinky i v oblasti fungování našeho života. Bezmezná láska, strach o miminko, nedostatek spánku, touha zastavit čas i chvilky, kdy máme chuť se vším seknout a z tohohle kolotoče vyskočit za jízdy. Příjemné pocity se mísí s těmi nepříjemnými. To, co jsme znaly, je pryč.

Bojíme se, že jsme se s dítětem unáhlily a měly jsme si více užívat života. Přijde nám, že mateřství je otročina, která nikdy neskončí. A potom zčistajasna přijde den, kdy se kvalitně vyspíme, kdy si zajdeme na jógu, a taky den, kdy si vyrazíme s kamarádkami večer na víno. Cítit občas nejistotu a strach je přirozené a v pořádku. Na začátku nikdo z nás pořádně neví, do čeho jde. Ale jak čas plyne, miminko roste a doma začne fungovat režim, který si nastavíme, začne se náš život zase trochu podobat tomu, který jsme znaly.

Nejste na to sama. Kam se obrátit pro pomoc?

V případě, že se v nové roli i v novém, rozbolavělém těle necítíte dlouhodobě dobře, tak věřte, že na to nemusíte být sama. „Téma skutečného mateřství bez příkras je pro nás velmi důležité, proto jsme se rozhodli vytvořit pro maminky i jejich okolí iniciativu Mámou bez příkras, která šíří osvětu a pomůže se v různých potížích a pocitech zorientovat a umí nasměrovat na potřebnou pomoc, již zprostředkovává například organizace Úsměv mámy,” říká Eva Vicherek, marketingová ředitelka společnosti Hero Czech a značky Sunar, a dodává, že miminko může být spokojené pouze tehdy, když je šťastná maminka.

Autor: Aneta Mrazilová