1. Choďte dřív do práce
Večerní nebo noční práce má minimální efekt, to platí zejména pro „skřivany“! Raději si přivstaňte, po ránu toho stihnete víc a můžete se „ztratit“ o to dřív.
2. Pořádek na stole = pořádek v hlavě
Pod záplavou papírů se vám bude špatně pracovat. Utřete na pracovním stole prach, srovnejte věci, vyhoďte nepotřebné papíry, proberte poštu. Budete se cítit mnohem lépe.
3. Zatočte s problémy
Pojmenujte to, co vám v práci působí největší starosti a stres. Vytvořte si plán jednotlivých kroků a časový harmonogram, jak vše zvládnout.
4. Co můžete udělat hned…
… udělejte hned, i když to můžete vyřídit až za tři dny. Tento krok vás zrychlí a ubere vám stres.
5. Ptejte se
Nebojte se zeptat zkušenějšího kolegy, ušetříte si spoustu času. Jedná-li se o hlubší starosti, obraťte se třeba na kouče, který vás nasměruje. „Kouč je člověk, jenž vám pomůže vyřešit v podstatě jakýkoli problém a nenásilnou cestou vás nasměruje k tomu nejlepšímu řešení,“ říká Jan Pešek, interní kouč ČSOB.
6. Rozlišujte důležité a nedůležité
Okamžitě se chopte nejtěžších a nejnepříjemnějších úkolů a co nejdříve je vyřešte. Nestresujte se maličkostmi, jako je momentálně nepříjemný kolega, nedostupný telefon a podobně. Buďte chladná, konstruktivní, „nezasekávejte“ se na hloupostech!
7. Relaxujte
V práci si dělejte přestávky, choďte na krátké procházky. Ve volnu si najděte čas na meditaci, seriál, kino...
8. Užijte si volno s rodinou
„Rovnováha mezi prací a rodinou je velmi důležitá. Tyto dva světy by lidé měli oddělovat, pokud to jde, a měli by mít dostatek prostoru pro svou seberealizaci, čas na zájmy, přátele,“ říká Jana Skalková z ČSOB.
9. Nebuďte perfektní
Jste zvyklá odvádět práci na 150 procent, ale máte pocit, že to stejně nikdo nevidí? Zkuste zvolnit na „pouhých“ 100, nebo dokonce 90 procent. Všichni budou spokojeni a ušetříte čas.
10. Hledejte nové možnosti
Jestliže se cítíte uvězněná, nedoceněná, frustrovaná, trpíte úzkostmi, porozhlédněte se po volných místech. Změna je život!