A co nestihnete, může dodělat úklidová firma. Poradíme vám, jak přežít uklízecí maraton ve zdraví. I uklízet se totiž dá v pohodě a klidu.
* Na pomoc si vezměte tužku a papír, ke každé místnosti si napište, co všechno chcete udělat (např. vyprat záclony, vyčistit televizní obrazovku apod.).
* Nepřeceňujte své síly a časové možnosti! Budete se cítit lépe, když stihnete víc, než jste si naplánovali.
* Některé práce (např. mytí oken, čištění koberců) si můžete objednat u profesionální úklidové služby. Na objednání je už nejvyšší čas!
* Udělejte si časový rozvrh, kdy a co dáte do pořádku. Někdo dává přednost velkému jednorázovému úklidu během jednoho dne či víkendu, další zase uklízení na pokračování. Nejlepší je si úkoly rozepsat den po dni.
* Pokud v bytě nebydlíte sami, zapojte do úklidu všechny členy rodiny. Každému napište, co bude mít za úkol, a seznam vyvěste třeba na lednici. Zadejte úkoly jednoznačně a bez možnosti odmlouvání.
* Při rozdělování práce nezapomeňte na fyzické možnosti jednotlivých členů rodiny (především menších dětí) a časové možnosti dospělých. Dbejte na důsledné splnění úkolu!
* Děti by si měly od útlého dětství uvědomit, že s úklidem musí také pomáhat. Proto je zapojte do předvánočních domácích prací. Musejí si alespoň uklidit svůj pokojík, pomoci při otírání spodních dvířek kuchyňské linky, mohou čistit boty nebo vynášet odpadky.
* Napište si seznam, co budete potřebovat, a taky si spočítejte, kolik vás to bude stát. Cena všech čisticích prostředků se může mnohdy rovnat sumě, kterou si za úklid účtují firmy. A budete to mít bez námahy.
* Kvalitní čisticí prostředky úklid usnadní, ale zdaleka nebudete potřebovat všechno, co v drogerii uvidíte. S něčím si poradí např. obyčejný ocet nebo citron.
* Zlaté pravidlo: postupujte vždy seshora dolů a od oken ke dveřím.
* Začněte s místností, která je používána nejméně (většinou je to ložnice). Tu uklidíte rychle a pořádek v ní vydrží déle.
* Jako další ukliďte dětský a obývací pokoj, potom záchod a koupelnu a nakonec nejpoužívanější kuchyň.
* Pusťte si svižnou hudbu, pracujte, kontrolujte práci ostatních členů rodiny a nezapomínejte je chválit!
* Zakažte si probírat se ve starých dopisech, časopisech, novinách apod. U žádné práce se nezdržujte zbytečně dlouho, buďte pokud možno rychlí a důslední.
* Nezačínejte přerovnávat knihovnu nebo sbírku CD či čehokoliv jiného, na to se určitě najde vhodný čas někdy jindy.