Obezita může vzít až devět let života. Přílišné přejídání, ke kterému těhotenství vyzývá, může způsobit po porodu zdravotní komplikace. Cukrovka, potíže se srdcem, deprese, mrtvice. Dokonce i větší riziko rakoviny.
Zdravá budoucí matka by tedy měla v očekávání o zdraví dbát mnohem více. Nejíst vše, co přijde pod ruku. Místo toho kvalitní výrobky prokládat velkými porcemi ovoce a zeleniny. Jídelníček vyvážit.
Dříve se myslelo, že je ideální, když žena přibere kolem dvaceti kil. Nyní vědci a lékaři objevili, že by matka měla přibrat pouze váhu dítěte a plodové vody. Tudíž něco kolem deseti kilogramů. Budoucí matka by tedy měla cvičit, jíst přiměřeně. Jen během posledních tří měsíců by bylo záhodno, kdyby si denně dopřála o dvě stě kalorií více než obvykle (200 kcal = 1 malý sendvič).
Názory odborníků
Australští vědci, kteří se od osmdesátých let věnují tomuto výzkumu, na začátku pátrání před třiceti lety zvážili stovky žen. Jednačtyřicet procent z nich během těhotenství nabralo normální váhu, třicet tři procent přibralo více kilogramů, než je zdrávo. Čtyřicet procent z žen, které během těhotenství váhu nabraly, má dvacet let po porodu problémy s cukrovkou a další zdravotní komplikace.
"Naše předpoklady byly prokázány. Ženy, které během těhotenství nadměrně přiberou, mají za pár desítek let zdravotní problémy!" Řekl doktor Abdullah Al Mamun z univerzity v Queenslandu.
Philips James, poradce v boji proti obezitě a člen Světové organizace pro zdraví, doktorovi slova podpořil. "Musíme přestat praktikovat babské rady. A tohle je jedna z nich. Není potřeba přibrat během těhotenství dvacet kilo!"
Osmdesát procent pacientů, kteří mají potíže s obezitou, jsou ženy. Většina z nich tvrdí, že nadměrnou váhu přibrala právě při čekání dítěte a kila pak nedokázala shodit.
Stephan Rossner, švédský expert na obezitu vysvětluje: "Ženy byly z historického hlediska odjakživa viděny jako nádoba na dítě. Dodnes se nikdo moc nestará o matčino zdraví během doby, kdy potomka nosí pod srdcem."