Víkendové prohřešky, které vám ničí zdraví. Děláte je i vy? | Pro ženy | Blesk.cz

Víkendové prohřešky, které vám ničí zdraví. Děláte je i vy?

 • 23. února 2019 | 06:00

  Zatímco v týdnu dodržujeme většinou poctivě pravidelný režim, co se týče spánku, jídla či sportování, o víkendu se často na vše vykašleme a hřešíme, kde se dá. Co to ale znamená pro naše zdraví? Jak a v čem si škodíme? Podívejte se na ty největší nešvary, které děláme o volných dnech.

  Těšíte se celý týden na víkend, že si pořádně odpočinete a odreagujete se? Jenže víkendy bývají nejen pro lidský organismus, ale i pro celé tělo z hlediska zdraví mnohem rizikovější než pracovní dny. Je totiž řada faktorů, které právě ve volné dny razantně ovlivňují naše zdraví.


 • Nepravidelně spíme

  víkendové prohřešky

  Nemůžete se dočkat, až o víkendu doženete spánkový režim? Těšíte se, že se krásně  prospíte třeba až do oběda? Tak na to pozor! Není samozřejmě nutné, abyste v sobotu a v neděli chodili spát a vstávali úplně stejně jako během pracovního týdne. Přispat si samozřejmě můžete, jen byste to neměli přehánět. Experti na spánek upozorňují, že důležitější než samotná délka spánku je systematická pravidelnost, a to jak v pracovních dnech, tak o víkendech. Ponocováním a dlouhým spánkem si nabouráváte vnitřní biologické hodiny. Po neobvykle dlouhém spánku můžete být navíc zmatení, podráždění a paradoxně unavenější. Přidat se může i bolest hlavy a kloubů – do krve se totiž při dlouhém spánku uvolňují bílkoviny, které jsou typické pro zánětlivé procesy. Pravidelný spánek by měl být součástí zdravého životního stylu stejně jako třeba cvičení nebo pestrá strava.

 • Pijeme příliš mnoho alkoholu

  víkendové prohřešky

  Je jasné, že o víkendu se chcete odreagovat. Na posezení s přáteli u lahvinky dobrého vína není vůbec nic špatného. Ale pokud trávíte většinu víkendových dní v baru či restauracích popíjením nadmíry alkoholických drinků a doháníte to, co jste přes týden nestihli, je jasné, že vašemu zdraví to nijak nepřidá. I zde určitě platí: všeho s mírou. Dlouhodobé a časté popíjení alkoholu dehydratuje, poškozuje játra, žaludek i mozek a urychluje stárnutí. Alkohol také obsahuje takzvané prázdné kalorie, které nemají pro tělo žádnou výživovou hodnotu, ale rozhodně přispívají k tloustnutí. Navíc podle jedné studie z Bostonské univerzity lidé, kteří svou týdenní dávku alkoholu vypijí najednou, umírají dříve než ti, kteří ji pijí v průběhu celého týdne.

 • Neumíme vypnout

  víkendové prohřešky

  Častý problém velmi zaměstnaných lidí je, že po celotýdenním shonu neumějí najednou zvolnit a využít volné dny k načerpání nových sil. Volný čas je pro mnohé z nás stále cennějším okamžikem, proto bychom se měli naučit efektivně ho využívat do poslední vteřiny. I když to není vždy úplně snadné, pro náš organismus je velmi důležité, abychom alespoň na dva dny dokázali zapomenout na stres, práci a povinnosti s ní spojené. I odpočívat a relaxovat se můžeme naučit. Odpočinek a absence stresu totiž velmi prospívají našemu zdraví a chrání nás před spoustou civilizačních chorob, včetně rakoviny. Pokud tedy ve svém pracovním nasazení nepolevíte a čas na odpočinek si nenajdete, mohou se postupem času objevit zdravotní problémy, které si třeba budete hodně vyčítat.

 • Porušujeme diety

  víkendové prohřešky

  Víkendy mohou být také zabijákem dobře nastartované diety. Přes týden se nám díky pravidelnému režimu většinou daří zdravý životní styl udržet. Jenže pak přijde víkend, který umí s naší váhou pěkně zamávat. Večírky, návštěvy a jiné příležitosti nám lehko mohou porušit naše hubnoucí plány. Občasné hřešení samozřejmě není žádnou pohromou. Ale pokud se každý víkend rozjedeme s tučnými a kalorickými jídly a slíbíme si, že od pondělí začneme znovu, není to určitě dobrá cesta, jak shodit potřebné množství kilogramů. Přejídání určitě nestojí za to, abychom přibrali, a porušili tak rovnováhu v nově nastoleném režimu. 

 • Zapomínáme na péči o pleť

  víkendové prohřešky


  Častým víkendovým prohřeškem je také to, že zapomínáte na odlíčení pleti hlavně po dlouhých večírcích. Pokud i vy jste často líná a uléháte do postele s make-upem, uvědomte si, že to pleti velmi škodí. Pleť je tak silně zatěžována, není dostatečně okysličována a hlavně se obtížněji během noci regeneruje. Jestliže tento zlozvyk opakujete pravidelně, rychleji zestárnete. Nedivte se proto, že se na obličeji objevují uhry, pupínky a další záněty. Neodlíčený make-up navíc může zasáhnout i oko a poškodit rohovku, v ní poté lehce propukne infekce. Pamatujte tedy, že odličování je naprostý základ. Neměla byste na něj zapomínat za žádných okolností, i když se třeba vrátíte domů až v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách.  

   

   

Autor: beni
Klíčová slova: víkend, relax, volno, sobota, neděle, hříchy, zlozvyky
Diskuse ke článku
.