Hned z kraje je třeba říci, že neexistuje nezdravá potravina nebo nezdravý pokrm, jen jejich nezdravé množství v kontextu celodenního jídelníčku. Nicméně říci, že existují potraviny méně vhodné a vhodnější, si dovolit můžeme. Pokud budeme věnovat více pozornosti údajům na obalu potravin, budeme se lépe orientovat v nabídce a vybereme si výrobky, které vyhovují našemu životnímu stylu a zdraví. Obal výrobku nám prozradí, co pod ním najdeme. Napoví, jestli výrobek je nebo není pro zařazení do našeho jídelníčku vhodný.
Důležité informace pro alergiky
Jsou údaje, které výrobce musí ze zákona na obalu uvádět. Jedná se o informace jako je množství, datum minimální trvanlivosti, způsob použití a složení potraviny, přičemž údaje o složkách potraviny se řadí sestupně podle množství jednotlivých složek (na prvním místě je složka, které výrobek obsahuje nejvíce, poslední je pak ta, které obsahuje nejméně).
K povinně uváděným informacím patří také upozornění na možný obsah složky, která představuje zdravotní riziko v podobě alergické reakce a spotřebitel nemůže její přítomnost ve výrobku předpokládat (např. chléb vyráběný v závodě, kde se zpracovávají oříšky, nemusí, ale může obsahovat i stopové množství oříšků). Tyto informace by pro nás měly být hlavním vodítkem pro to, jaké potraviny dáme do nákupního košíku.
Kterým informacím na obalech věnovat pozornost?
• informaci o trvanlivosti
• údaje o složení
• obsah energie
• nutriční hodnoty
Co to jsou nutriční hodnoty?
Kromě základních povinných informací se z obalů dnes už většiny potravin můžeme dozvědět více o výživových vlastnostech výrobku. Na základě výživových údajů si snadněji vybereme výrobky, které nám vyhovují, ať už se stravujeme v rámci zásad zdravé výživy, nebo musíme dodržovat nějaké dietní doporučení. Díky nutričním hodnotám totiž zjistíme, kolik je v uvedené porci dané potraviny obsaženo energie, bílkovin, sacharidů, cukrů, tuků a někdy také nasycených mastných kyselin, vlákniny, sodíku, vitaminů, minerálních látek i dalších složek (detaily o výživových vlastnostech potravin najdete např. na www.fzv.cz). Tyto informace nám pomohou sledovat příjem jednotlivých živin a umožní nám sestavit si jídelníček tak, aby byla jeho skladba optimální. Pokud na obalu výrobku chybí, je lepší sáhnout po jiném, dobře označeném.
Jaké označení se skrývá pod zkratkou GDA?
Na výrobcích můžeme najít i značení, která nám pomohou lépe se v nutričních hodnotách orientovat. Takovým je např. značení GDA nebo-li denní doporučené množství, které zavedla za podpory Potravinářské komory ČR na svých výrobcích celá řada domácích a mezinárodních výrobců. Značení GDA poskytuje srozumitelnou informaci o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního příjmu energie, živin a dalších látek.
Velikost balení je také dobré sledovat, nutriční hodnoty jsou uváděny zejména na 100 g výrobku, jedno balení či porce mohou mít ale gramáž zcela odlišnou. Hodnoty GDA odpovídají dennímu množství doporučenému pro zdravou ženu s průměrnou tělesnou hmotností a střední fyzickou aktivitou. Pokud si uvědomíme, že doporučený denní příjem energie a živin není pro všechny stejný, a přizpůsobíme hodnoty svému pohlaví, tělesné hmotnosti a úrovni fyzické aktivity, může nám značení GDA posloužit jako skvělý nástroj k sestavení zdravého jídelníčku.
Co s potravinami bez obalu, které už máme doma v lednici?
Jak zjistit nutriční hodnoty potravin, které už máme doma a které nejsou v originálním a dobře popsaném obalu? Pomoci nám mohou tabulky nutričních hodnot. Jednu takovou "e-kalkulačku" můžete najít na www.ekalkulacka.cz. Po zadání potraviny nebo pokrmu Vám program spočítá nejen obsah energie, ale také množství bílkovin, tuků, sacharidů a cholesterolu.