Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Novinky ve zdravotnictví 2024: Na jaké příspěvky a zákroky máte odteď nárok?

Ve zdravotnictví je letos spousta novinek.
3. ledna 2024 | 06:00

Začátkem letošního roku ve zdravotnictví začíná platit hned několik změn, které mají zlepšit prevenci i léčbu nemocných. Nejžhavější novinky jsou dostupnější psychiatrická péče pro děti a screening prostaty. Co dalšího byste měli ještě vědět?

Jednodenní péče pro další zákroky

Jednodenní péče, kdy jsou zdravotní služby poskytovány po dobu 24 hodin od přijetí kvůli plánovanému zákroku, se rozšiřuje na 47 zákroků. Nově to budou i operace provedené v rámci ORL, gynekologie a ortopedie.

VIDEO: Velký horoskop zdraví pro rok 2024: Štíři by se měli zaměřit na klouby, Lvi na psychiku.

Video se připravuje ...

Screening pro muže

Letos se také rozšiřují preventivní vyšetření o screening karcinomu prostaty, který bude určený mužům od 50 do 69 let. Podstoupit ho mohou nově u praktického lékaře. Důvodem je fakt, že jde u mužů o nejčastější typ nádoru, přičemž 1500 pacientů s touto diagnózou ročně umírá. Provádět se bude laboratorní rozbor krve pro zjištění hladiny PSA. Na základě výsledků rozborů pak bude následovat doporučený postup jako sonografie či magnetická rezonance.

Distanční kontakt v dětské psychiatrii

Děti do 18 let odteď mohou se svým psychiatrem konzultovat svůj stav také na dálku přes videohovor. To bude možné pouze v případě, že pacient k danému lékaři už dochází (nemůže jít o první kontakt lékaře a pacienta).

Očkování proti HPV a meningokoku pro více lidí

Zdravotní pojišťovny teď nově plně hradí očkování proti HPV dívkám a chlapcům ve věku od 11 do 15 let. HPV je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí – v průběhu života se s ní setká osm z deseti osob. Pokud se jejich tělo s infekcí nevypořádá, může u nich vypuknout rakovina nebo se například objevit genitální bradavice. Důsledným očkováním proti HPV lze mimo jiné vymýtit rakovinu děložního hrdla, na kterou nyní v Česku zemře každých 29 hodin jedna pacientka.

Důležitou prevencí rakoviny děložního hrdla jsou gynekologické prohlídky jednou za rok. Ženy ve věku 35 let, 45 let a nově i ve věku 55 let pak mohou podstoupit zdarma i HPV DNA test. Ženám, které mají pozitivní výsledek cytologie, jsou pak hrazena všechna vyšetření bez omezení věku.

Všeobecná zdravotní pojišťovna pak nově poskytuje dospělým pojištěncům příspěvek na očkování proti HPV ve výši 1500 Kč za rok.

Další novinky jsou v případě očkování proti meningokokové infekci. Doteď měli vakcínu plně hrazenou pojišťovnami kojenci, je-li očkování zahájeno do 12 měsíců věku, a adolescenti od 14 do 15 let. Nově mají tuto možnost i šestnáctiletí.

Nové příspěvky u VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna nově přispívá 1500 Kč pro děti na odlehčené a karbonové fixace zlomenin, až 3000 Kč pro novorozence s porodní váhou do 1500 gramů, až 3000 Kč ročně klientům nad 50 let na očkování proti pásovému oparu a až 2000 Kč na paruku pojištěncům s alopecií nebo onkologickým pacientkám na pořízení protetické podprsenky po odstranění prsu nebo na použití chladicí čepice při chemoterapii. Příspěvek 2000 Kč nově dostanou také diabetici na rehabilitační a rekondiční aktivity.

Došlo také k navýšení stávajících příspěvků na některé úkony. Například na dentální hygienu se bude proplácet 1000 Kč místo 500 Kč, na rehabilitační a rekondiční aktivity 2000 Kč (doteď to bylo 1000 Kč) a na odvykání kouření 2500 Kč (doteď to bylo 1000 Kč). Navýšeny jsou pak i příspěvky na očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění.

Oční chirurgie zase o krok dál

Pokud zvažujete zákrok na oční chirurgii, tak i v tomto oboru se zavádí několik novinek. „Nejnovější inovací oční chirurgie je úprava dioptrií umělé nitrooční čočky uvnitř lidského oka. Laserem je možné umělé čočce v oku změnit dioptrie, nebo dokonce jednoohniskovou umělou čočku v oku změnit na multifokální, aby člověk nepotřeboval žádné brýle ani do dálky, ani na čtení. První takovéto operace na světě proběhly v České republice na naší klinice. Česká oftalmologická pracoviště pracují s nejmodernějšími lasery, které byly teprve nedávno vyvinuty a schváleny do klinické praxe. Česko tak patří mezi první země světa, kde těmito lasery začali být léčeni pacienti. Mezi ně patří například VisuMax 800 od firmy Zeiss a Atos od společnosti Schwind. Laser VisuMax 800 by měl být v roce 2024 navíc schválen pro použití pro operace hyperopie neboli dalekozrakosti metodou Relex Smile. Těchto zákroků bylo na naší klinice provedeno v rámci klinické studie nejvíce na světě,“ řekl Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.

Naděje pro kardiaky

Česko patří také mezi inovátory v oblasti kardiologie a čeští pacienti se tento rok dočkají unikátní terapie. Lékaři v případě ischemické choroby srdeční vidí naději v Cardiac Shock Wave Therapy (CSWT), která může zmírnit symptomy závažné nemoci a zlepšit kvalitu života pacientů. Technologie kardio fokusované rázové vlny pro tuto terapii existuje v Evropě zatím jen v pár kusech. V Česku je prozatím jediný přístroj. „První a jediný přístroj v Česku máme na naší klinice. Jde o podstatně silnější a větší přístroj než dosud známé radiální a fokusované rázové vlny využívané k rehabilitaci a urychlení hojení. CSWT je neinvazivní, bezpečná a bezbolestná terapie využívající technologii nízkoenergetické kardio fokusované rázové vlny, která dokáže stimulovat růst a tvorbu nových cév ve špatně zásobeném srdečním svalu. Tím ve svém důsledku může zabránit vzniku infarktu,“ představil novinku ředitel FYZIOkliniky Zdeněk Bílek.

V Německu, Švýcarsku nebo Japonsku je CSWT už zavedenou metodou v boji proti ischemické chorobě srdeční. Čeští pacienti budou mít tuto možnost léčby k dispozici poprvé od Nového roku. „Terapie je vhodná pro pacienty s diagnostikovanou ischemickou chorobou srdeční, zejména ty s přítomností anginy pectoris a sníženým průtokem krve koronárními arteriemi. Je účinná po operaci bypassu, urychluje hojení operovaných cév a je vhodná i pro pacienty s prvním stupněm anginy pectoris, kteří chtějí předejít infarktu myokardu. Aplikace rázové vlny je cílená přesně na ischemické oblasti srdce, kde podporuje tvorbu nových kapilár zlepšujících cirkulaci a metabolismus. Po tříměsíční terapii, která zahrnuje tři léčebné cykly po čtyřech týdnech (první týden proběhnou tři aplikace a následují tři týdny ‚odpočinku‘), dochází k trvalé obnově cévního systému,“ popsal odborník.

Autor: Štěpánka Bínová
Video se připravuje ...