Recepty ze sedmikrásek:
1. Čaj
2. Sirup
3. Obklad
4. Tinktura
Chudobka je sice nenápadná, zato ale velmi prospěšná bylinka. Sbírat ji můžete už od brzkého jara až do podzimu, kdy vydrží i mráz -15 °C. Připravit z ní můžete sirup, čaj, odvar, obklad nebo ji využít jako zeleninu do salátu i do dalších receptů.
Pravidla sběru
Sbírejte rostliny maximálně dva centimetry velké. Nejlépe na jaře, kdy obsahují nejvíc cenných látek. Ideální doba je přitom poledne a slunné počasí. Pokud si chcete kvítky nasušit do zásoby, tak nepřesahujte teplotu 35 °C, lepší je ale určitě sušit přirozenou cestou, tedy v suché, dobře větrané místnosti. Správně usušené kvítky si zachovají svou barvu a příjemnou vůni. Uchovávejte je pak v dobře uzavřené nádobě, aby nezvlhly.
Léčivé účinky
• Léčí kašel a záněty horních cest dýchacích i dásní.
• Hojí rány.
• Doporučují se při onemocnění žlučníku.
• Zlepšují chuť k jídlu a podporuje trávení.
• Snižují hladinu cukru v krvi.
• Mají močopudné účinky.
Jednu lžičku květů zalijte čtvrtlitrem vroucí vody a nechte 10–15 minut louhovat. Při akutních potížích pijte jeden šálek dvakrát až třikrát denně.
Sedmikráskový sirup za studena
Potřebujete:
- 2 hrnky kvítků sedmikrásky
- 1,5 hrnku cukru
Příprava:
Smíchejte v míse květy s cukrem a nechte odležet do druhého dne. Vytvoří se hustý sirup, který slijte do láhve. Skladujte v ledničce, kde vydrží 3–4 měsíce. Při potížích podávejte 3x denně 1 lžíci.
Obklad
4 lžíce květů (2 lžíce sušených) zalijte čtvrtlitrem horké vody a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a namočte do odvaru bavlněnou látku. Obklad přikládejte na odřeniny, opařeniny, omrzliny, rány a na bolavé klouby i svaly.
Tinktura
Potřebujete:
- 1 lžíci květů
- 5 lžic čistého alkoholu
Příprava:
Květy nasypte do skleněné láhve a zalijte alkoholem. Uzavřete a nechte asi 2 týdny louhovat. Pak sceďte. Užívejte při akutních potížích 3x denně asi 10 kapek, které přimíchejte do sklenice s vodou. Můžete ale užívat i zevně potíráním ran a ekzému.