Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Více než 5 důvodů, proč vyrazit na Ostrov věčného jara

11. května 2022 | 06:00

Potřebujete si odpočinout, ale lenošení na lehátku vám nic neříká? Pokud nejste žádní plážoví povaleči, vyrazte na aktivní dovolenou. Naším cestovatelským tipem je Madeira – Ostrov věčného jara. Určitě by vám neměla při toulkách po Evropě uniknout.

1. Celoroční koupání

Madeira, které se poeticky říká Ostrov věčného jara, Ostrov květů nebo Zelená perla Atlantiku, leží 580 km od Maroka a 960 km od Lisabonu. Letadlem z Prahy jste tam za čtyři a půl hodiny, což je únosný čas i pro ty, kteří letadlům zrovna neholdují. Přestože má ostrov blíže k Africe, je portugalská Madeira součástí Evropské unie, takže nemusíte řešit žádná víza a stačí vám občanka. 

Ostrov vulkanického původu má sice jen 57 kilometrů na délku, ale nabízí neomezené možnosti a především stabilně krásné počasí. Denní teplota vzduchu ani v zimě neklesá pod 17 stupňů, v létě se pohybuje kolem 25 stupňů a koupat se dá díky Golfskému proudu prakticky celoročně. 

Video se připravuje ...
Jak vypadaly dovolené před rokem 1989? • VIDEO: Videohub

2. Výhledy z kopců

Madeira je plná kopců, což může některé cestovatele v prvních chvílích odradit. Nicméně pokud se hecnete, nebudete litovat. Odměnou vám totiž budou naprosto dechberoucí scenérie. Mezi top tři patří:

Nejvyšší Pico Ruivo

Se svou výškou 1862 m n. m. je nejvyšším vrcholem Madeiry. K jeho zdolání máte na výběr trasy od těch nejjednodušších až po ty extrémně náročné pro zkušené turisty. Ať už si zvolíte jakoukoliv obtížnost, počítejte s tím, že vám cesta zabere minimálně celý den, ale za ten zážitek to rozhodně stojí!

Adrenalinová Pico das Torres

Pokud jste horolezec a milujete adrenalin, druhý nejvyšší vrchol Madeiry s 1853 m n. m. vás dostane. Trasa je náročná a při stoupání se neobejdete bez horolezecké výstroje.

Nejoblíbenější Pico do Arieiro

Třetí nejvyšší horu řadí turisté mezi své nejoblíbenější kopce na Madeiře. Výška 1818 m n. m. zaručuje, že budete mít skvělý výhled na okolní přírodní krásy. Terén není tolik náročný, výšlap by tak neměl být problém ani pro rekreačního turistu, ale pokud byste si chtěli cestu urychlit, můžete na vrchol dojet autem.

Pico de Arieiro
Autor: Blue Style

3. Procházky i pořádné túry

Madeira je ideálním místem pro sportovně založené jedince. Na své si přijdou především vyznavači aktivní turistiky. Celý ostrov je propleten stovkami kilometrů značených turistických tras různých délek a náročností. Zkuste i procházky kolem levád – důmyslných zavlažovacích kanálů odvádějících vodu z oblastí bohatých na srážky do zemědělských částí ostrova, které jsou pro ostrov Madeira typické.

Při brouzdání rozmanitou krajinou narazíte na celou řadu pestrobarevných květů a svěží zeleně. Rozhodně si nenechte ujít voňavé eukalyptové lesy a vavřínový les Fanal. Při jeho procházení si budete připadat jako v jiném světě.

Náš tip:

Nebere vás pěší chůze a chcete větší dobrodružství? Nasedněte na horské kolo a vyzkoušejte si jízdu náročným terénem, ve kterém trénují i světoví bikeři, třeba Josh Bryceland. Doporučujeme trasu z hory Pico do Arieiro – odtud vás pak stezky zavedou do přírodního parku Montado do Pereiro.

4. Ve vodním živlu

Madeira není typickou destinací, kam turisté vyrážejí kvůli odpočinku u moře. To ale neznamená, že vy se o tuto možnost máte ochudit. Na ostrově je totiž hned několik pláží. Nevšední koupání však zažijete v přírodních lávových jezírkách. 

Mořské lázně

V severní části Madeiry si užijte koupání v mořských lázních v Porto Moniz ležících na skalnatém pobřeží. Výhled z něj je naprosto dokonalý. 

Porto Moniz
Autor: Blue Style

Pláž s vulkanickým pískem

Pokud hledáte větší soukromí, vydejte se o pár kilometrů dál do obce Seixal, kde narazíte na křišťálově čistý přírodní bazének a pláž s jemným vulkanickým pískem. Toto místo nabízí i nádherný výhled na vodopád Nevěstin závoj.

Lávové bazénky

V jižní části ostrova ve městě Funchal je komplex Doca do Cavacas. Jedná se sice o menší přírodní bazény, ale když si budete chtít pořádně zaplavat, stačí sejít schody a skočit do oceánu.

Adrenalinový canyoning

Pokud by vás koupání omrzelo, zkuste dobrodružnou sportovní aktivitu canyoning, při které se brodíte vodou a překonáváte vodopády. Vyzkoušejte i coasteering neboli pobřežní canyoning, při kterém prozkoumáte dechberoucí pobřeží Baia d’Abra ve městě Caniçal.

5. Něco pro každého

Pokud máte rádi pestrou dovolenou plnou zážitků, adrenalinu, ale zároveň dobrého jídla a pití, tak na Madeiře si přijdete na své.

Tradiční madeirské domečky 

Pokud se chcete vrátit v čase a poznat kus historie, navštivte skanzen v městečku Santana. Tradiční madeirské domečky dříve sloužily pastevcům. Dnes se v některých ještě bydlí, jiné jsou turistickou atrakcí s ukázkou řemesel.

Santana
Autor: Blue Style

Nezapomenutelný výlet za delfíny

Pozorujte delfíny z bezprostřední vzdálenosti. Luxusní katamarán vás dopraví na místo, odkud budete mít skvělý výhled. A pokud budete mít štěstí, uvidíte i velryby.

Odvážná jízda na proutěných saních 

Na Madeiře se sáňkuje po celý rok. Z vrchu u městečka Monte až do Funchalu se svezete na slavných proutěných saních po prudké silnici. Cesta je dlouhá přibližně 2 km. 

Lahodné alkoholové speciality

Madeira je známá svými lahodnými rumy z cukrové třtiny. Pokud dáváte přednost míchaným drinkům, ochutnejte osvěžující národní nápoj poncha, který se připravuje ze šťávy z citrusů, bílého rumu, melasy a kostek ledu.

Nevšední gurmánské zážitky 

Typickým madeirským pokrmem je espada, což je rybí filet s opečeným bramborem a banánem. Espetada je zase špíz s kousky masa, který se podává s madeirským chlebem. Určitě nevynechte ani ochutnávku exotického ovoce, které zde díky subtropickému podnebí dozrává třikrát za rok.

Autor: REDAKCE