Jak shodit kila po Vánocích?
Mnoho lidí dělá tu chybu, že se chce přebytečných kil nebo zajetých návyků zbavit ihned. Impulzivní chtíč vede k tomu, že si nastavíme moc přísný režim, zdravé jídlo se nám rychle znechutí a během chvilky jsme zase zpátky v původním nebo ještě horším nastavení.
Teoreticky většinou velmi dobře víme, jaké potraviny jsou zdravé a jaké ne. Proto Mgr. Vojtíšková doporučuje, abychom se svou intuicí řídili, zařazovali zdravé potraviny do jídelníčku pozvolna a vytvářeli si dlouhodobé návyky.
Jíst bychom měli po celý den
Celodenní půst následovaný večerním vlčím hladem a touhou po všem, co je doma k jídlu, si asi někdy zažil každý. Velké hladovění a pak přejídání snadno vedou k tloustnutí, protože si neuhlídáme kvantitu ani kvalitu jídla. K tomu, abychom se večer nepřejídali, pomůže rozložení denního příjmu do několika jídel. Nemusí jít nutně o model snídaně-svačina-oběd-svačina-večeře. Každý si podle svých potřeb a pracovního vytížení postupně najde svou ideální cestu.
Jak přesvědčit rodinu?
Pustili jste se do zdravého stravování a teď musíte vařit zvlášť pro sebe a zvlášť pro rodinu? Nejlepší je být příkladem, a to hlavně dětem. Máte-li hotový zdravý oběd, podávejte ho úplně běžně a nenuceně jako jakýkoliv jiný. Ostatní možná nejprve odmítnou, ale časem, když uvidí, že vám chutná, se nechají zlákat.
Zdravé jídlo není nic exotického
Zdravé jídlo je běžně dostupné a nebývá ani dražší, jen je potřeba vědět, po čem sáhnout. Do klasického českého jídelníčku je třeba zařadit více rostlinných tuků – margaríny, rostlinné oleje, ořechy a semena. Dále v něm často chybí luštěniny a dostatek čerstvé zeleniny. Jde o potraviny běžně dostupné, a navíc chutné. Na zpestření jídelníčku luštěninovou pomazánkou k večeři nebo zeleninovým salátem podávaným k hlavnímu chodu si zvyknete rychle, a hlavně s chutí!