„Svit hvězd ve vzdálených galaxiích sice fascinuje vědu, ale teplé, zlaté světlo naší vlastní hvězdy Slunce uzdravuje duši i tělo,“ řekl kdysi jeden z nejvýznamnějších astronomů historie Edwin Hubble. Geniální vědec ale v tomhle směru světu žádnou novinku nesdělil. O tom, že světlo má mimořádně pozitivní vliv na člověka a potažmo jeho psychické a fyzické zdraví, věděli například už staří Řekové. Slavný řecký lékař Areatus řekl, že „nemocní a letargičtí pacienti mají být vyneseni na světlo a mají být vystaveni slunečním paprskům“.
Málo světla, víc nemocných
Stejný názor mají i psychiatři a psychologové. „Typickým příkladem negativního vlivu světelného deficitu je sezonní afektivní porucha (SAD), kterou daleko častěji trpí lidé v severských zemích. Tam dochází k největším změnám v délce jasného dne. Léčba světlem neboli fototerapie je v takových případech účinná až u šedesáti procent pacientů trpících SAD,“ vysvětluje psychiatr Karel Hynek.
K částečnému zlepšení stavu dochází už za dva až čtyři dny při vystavování terapeutické dávce světla. Vymizení příznaků pak nastává po jednom až
Kdy se při terapii světlem dočkáme výsledků? Čtěte dál
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.