Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

6 neobvyklých alergických reakcí, které snadno zaměníte za jinou nemoc

 • 24. února 2019 | 06:00

  Alergie je zjednodušeně řečeno nepřiměřená reakce organismu na nějaký vnější podnět. Mezi nejčastější alergické příznaky patří rýma, slzení či vyrážka. Věděli jste ale, že některé alergické reakce můžeme celkem snadno zaměnit za docela jiné nemoci nebo zdravotní problémy? A některé mohou být dost neobvyklé.

  V případě alergické reakce je nutné někdy velmi rychle reagovat, protože pokud je reakce nepřiměřená, hrozí velké komplikace, dokonce i smrt. Co byste tedy měli vědět o alergických příznacích?

 • Žaludeční křeče

  Autor: iStock

   

  Náhlá bolest břicha může naznačovat problém se žaludečními vředy nebo akutní zánět slepého střeva. Pokud ale křeče a bolesti nejsou tak závažné a dojde k nim hned po jídle, může jít o potravinovou alergii nebo nesnášenlivost nějaké konkrétní složky potraviny, například lepku. Příznaky skutečně připomínají některé problémy s trávením, k nimž patří průjem či nadýmání. Existují ale některé symptomy, které naznačují, že jde o alergii –bezprostředně po jídle se objeví vyrážka, svědění (zejména kolem úst) či otok jazyka či rtů. K alergické reakci obvykle dojde 10 až 15 minut po jídle. Častými alergeny jsou arašídy, vejce, mléko, mořské plody, sója a pšenice. Pokud vás tedy po jídle začne hned bolet břicho a máte křeče, na nějaký čas eliminujte konkrétní potravinu z jídelníčku.

 • Nevolnost a zvracení

  Autor: iStock

  U dospělých se velmi často objeví nevolnost či zvracení v případě otravy potravinami nebo v případě bakteriální či virové infekce. Tyhle příznaky můžou taky signalizovat syndrom dráždivého tračníku (zpravidla doprovázený nadýmáním). U dětí se zvracení může objevit v případě vysoké teploty či kašle. Ovšem někdy můžou být nevolnost a zvracení symptomem alergie, tehdy jsou navíc doprovázeny bolestí břicha, dechovou nedostatečností či kožní vyrážkou. Mějte na paměti, že alergickou reakci může vyvolat i banán, přestože je považovaný za hypoalergenní. Pokud tedy sníte banán a hned poté se vám chce jít zvracet, možná jde o alergickou reakci.

 • Kožní vyrážka, která vypadá jako kopřivka

  Autor: iStock

  U malých dětí se může vyrážka vyskytnout v případě vysokých teplot, je také doprovodným příznakem u spalniček či spály. U dospělých se může kopřivka vyskytovat v případě problémů se štítnou žlázou, v případě silného stresu či autoimunitního onemocnění. Někteří lidé mají vyrážku po cvičení nebo kontaktu s vodou. Jako důsledek alergické reakce se vyrážka objeví v případě požití některých léků, po štípnutí hmyzem, konzumaci některých potravin nebo po delším vystavení slunečním paprskům.

 • Červené oči a slzení

  Autor: iStock

  Pokud vám často slzí oči a máte je červené, nemusí to být z počítače. Zčervenání, podráždění, pálení a slzy mohou být příznakem alergické konjunktivitidy. K tomu se můžou přidat kýchání a taky ucpaný nos. Alergický zánět spojivek se většinou vyskytuje právě s alergickou rýmou. Nejčastěji jím trpí lidé na jaře, v době kvetení stromů. Čím se liší od klasického zánětu spojivek? Ten alergický je zřídka doprovázen očním výtokem a k problémům dochází téměř hned po kontaktu s alergenem. Lidé se sezonními alergiemi mívají také pod očima tmavé kruhy a mívají otoky očních víček.

 • Kašel a sípání při dýchání

  Autor: iStock

  Chronický suchý kašel, který trvá déle než tři týdny, může být příznakem astmatu nebo alergie. Většinou je také doprovázený kýcháním a ucpaným nosem. Alergický kašel může být mylně (a často dlouhodobě) zaměňován za chronickou bronchitidu, kdy lékaři předepisují nesprávné medikamenty. I pískání při dýchání bývá často zaměňováno za akutní zánět průdušek nebo zápal plic. Sípání a pískání jsou ale velmi častými symptomy právě alergie nebo astmatu. Někdy je těžké odhalit spojení mezi alergií a některými příznaky. Musíte si uvědomit, že alergická reakce se obvykle vyskytuje do 15 minut a nedojde ke zvýšení tělesné teploty.

 • Otok jazyka a potíže s polykáním

  Autor: iStock

  Otoky jazyka, rtů a úst, svědění v ústech či potíže s polykáním jsou také příznaky alergie. Objevují se nejčastěji po konzumaci ořechů nebo některých druhů ovoce či zeleniny. Lidé, kteří trpí tímto typem alergie, bývají obvykle také citliví na pyly břízy či ambrosii. Problémy s polykáním a bolesti v krku však můžou mylně připomínat chřipku, nachlazení, mononukleózu a další nemoci. Pokud k otoku či potížím s polykáním dojde vzápětí po konzumaci jídla, jde pravděpodobně o alergickou reakci. Pozor, hrozí anafylaxe, která může vést k smrti! Silný otok je důvodem k zavolání sanitky.

Autor: aši
Diskuse ke článku
.