Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Gumové boty pro děti? Zapomeňte! Když už, tak jen ty kvalitní!

Tyto boty jsou vhodné do vody, případně na zahradu, ale dítě by je nemělo nosit dlouhou dobu.
13. července 2016 | 06:00

Na začátku minulého století se svět rozdělil na dva tábory. Jedni se gumovými botami crocs pyšnili a hrdě v nich vyšlapovali ulicemi. Druzí jimi opovrhovali a prohlašovali, že by si je nikdy nevzali na nohy. Původně lázeňská obuv se dočkala mnoha náhražek, které se staly oblíbenější než původní.

Vsadím se, že i vy doma určitě máte nějaké gumové boty, ať už jde o pravé původní crocs nebo jejich napodobeniny. Není se čemu divit, jsou pohodlné. Však z toho důvodu se doporučují třeba lidem, kteří mají zdravotní problémy s nohama, ať už se to týká různých zdeformovaných kloubů nebo třeba tzv. cukrovkové nohy. Nejsou to ale úplně ty klasické crocs, ale speciální ortopedická edice označená RX.

Každodenní nošení? Naprosto nevhodné!

Další výhodou nošení těchto gumových bot je to, že si je můžete vzít téměř kamkoliv. Jenže tady je právě kámen úrazu. Originály mají vnitřní stélku dělanou skutečně kvalitně, jsou z kvalitních materiálů. Nohy nijak nepoškozují, i když nejsou prostě primárně určeny k celodennímu nošení – a už vůbec ne k nějakým sportovním aktivitám. Berte je pouze jako doplňkovou obuv, ať už ve vašem případě nebo u vašich ratolestí.

Pohodlné crocsy si Češi zamilovali. Podle ortopedů ale tato obuv ničí prsty u nohou.
Autor: Foto: Blesk, Profimedia.cz

Podle Miroslavy Dostálové z Institutu pro testování a certifikaci je každodenní a dlouhodobé nošení gumových bot pro děti naprosto nevhodné. Už vůbec by se v nich nemělo chodit na procházky, nebo dokonce sportovat.

Není nutné na to ale pohlížet až do takové míry negativně. "Crocs jsou skvělá ochrana pro děti ve srovnání s tím, když chodí naboso, nosí žabky nebo nekvalitní sandály," poukazuje na jejich pozitiva Donna M. Alfieri, docentka z newyorské univerzity zabývající se podiatrií.

Připlaťte si za kvalitu

„Když už nezbytně nutně potřebujeme dítěti zakoupit celoplastovou obuv, vždy je vhodnější sáhnout po té tzv. značkové od známých výrobců. Obvykle bývá lépe konstrukčně vyřešena než obuv, která je prodávána na tržnicích, tržištích a podobných marketech,“ říká. Proto jsou ideální třeba k vodě, na zahradu, ale ne na celý den do školy jako přezůvky.

I podoložka Veronika Matulová gumové boty považuje za jedny z nejhorších. „Nejsou vhodné takové boty, které nedrží pevně na noze, a dítě si je tak musí nějakým způsobem ,přidržovat´, jako jsou třeba žabky, crocs nebo pantofle," říká Veronika Matulová z Podoestu. Jakmile noha pevně nedrží v botě, prsty nohou mají tendenci o to více přilnout k podložce boty, čímž může dojít k deformaci nohou, zánětu šlach nebo problémům s nehty.

Žabky pro malé děti nejsou úplně nejvhodnější.
Autor: Shutterstock.com

 

Falešné neeliminují zápach

Neznamená to, že všechny crocs, které teď máte doma pro své děti, musíte vzít a hodit do koše. Jak bylo zmíněno, pravé crocs jsou vyrobeny tak, aby noze zajistily správnou oporu, a to i boční klenbě, což třeba u dětských žabek není v podstatě vůbec.

Některé zahraniční studie navíc před napodobeninami varují nejen kvůli jejich tvaru, ale i materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Zatímco ty pravé gumové boty jsou vyrobeny z pryskyřice croslite, která je odolná vůči zápachu a eliminuje pocení, napodobeniny, které jsou vyráběny z levnějšího plastu, toto nesplňují.

Boty by se neměly dědit
Boty by neměly být ani malé, ani velké.
Autor: Shutterstock.com

Ovšem není to pouze druh bot, co může být pro naše nohy nebezpečné. "Nejhorší jsou boty malé. V tom dělají rodiče chybu velmi často. Je třeba vyjmout stélku, postavit dítko na ni a zkontrolovat nadměrek, který by měl být cca 1 cm. Dále jsou špatné boty ty zděděné. Tím se dědí i chybné postavení nohy u sourozenců či jiné další problémy," říká podoložka.

Pokud dítěti pořídíme špatné boty, můžeme do budoucna ovlivnit jeho zdraví. Špatně zvolená obuv totiž může ovlivnit jeho postavení nohy, a tím i celého těla. "Hrozí pak spadlá klenba, a to jak příčná, tak podélná," varuje Mgr. Veronika Matulová. V budoucnosti se pak může potýkat třeba s migrénou nebo skoliózou.

Boty tedy vybírejte vždycky tak, aby perfektně sedly, aby nebyly příliš velké ani malé, je nutné nechat dostatečný prostor pro prsty. Dále musí být ohebné tak, že je sami můžete tvarovat.

Video se připravuje ...