Nejnovější výzkum shromáždil data o 650 tisících žen. Vědci u nich mimojiné porovnávali šířku pasu s veškerými riziky a onemocněními, které mohou vést k předčasnému úmrtí. Výsledek? Ženy, jejichž pas je širší, než osmdesát pět centimetrů mají až o osmdesát procent vyšší pravděpodobnost, že zemřou, během devíti let od doby, kdy probíhala studie než ženy, jejíchž pas byl o patnáct centimetrů štíhlejší. S každými dalšími pěti centimetry navíc se přitom riziko, že žena podlehne nějaké smrtelné chorobě, zvyšuje o devět procent! Muži by se nad sebou měli zamyslet, pokud je jejich pas širší než 100 centimetrů.
Proč je velikost pasu tak klíčovým měřítkem? V této choulostivé oblasti se totiž usazuje břišní tuk, který má vliv na mnoho dalších nemocí. Stojí například za vysokým tlakem, cholesterolem, cukrovkou, ucpáváním cév a následně infarktem či mrtvicí. Souhrnně se jim říká metabolický syndrom.
Zabíjející jídlo
Nadváha je v oblasti zdraví největším problémem civilizovaného světa. Obvod pasu je snadným měřítkem rizika, 102 centimetrů v případě mužů a 88 centimetrů v případě žen už znamená vážné riziko, že máte nebezpečný metabolický syndrom. Postihuje čtvrtinu Čechů v produktivním věku.
Syndrom upozorňuje na nebezpečný druh obezity, při kterém se tuk ukládá v oblasti břicha. Pokud tělo dlouhodobě dostává více energie, než vydá, přebytečnou energii nejen uloží v podobě tukovým polštářů, ale navíc přestane tuky a cukry správně zpracovávat.
Z tukové tkáně, která obepíná pas, se dostávají škodlivé látky do vnitřních orgánů těla a buňky přestávají reagovat na inzulín. Právě nesprávné fungování inzulínu způsobuje vysoký krevní tlak a ovlivňuje hladinu krevních tuků (tedy cholesterolu a triglyceridů). Lékaři s nadsázkou říkají, že Čechy zabíjí jídlo.