Telefon vedle postele má podle britského průzkumu u sebe osm lidí z deseti. Používáme ho jako budík, komunikujeme přes něj na sociálních sítích, čteme si zprávy, před spaním kontrolujeme poštu. Život bez něj si už ani nedovedeme představit. A to ani v noci.
A právě před tím experti varují. Obávají se totiž efektu "hyperostražitosti", který způsobí, že váš spánek bude narušen a nebudete ho mít v takové míře, v jaké ho organismus ke své regeneraci potřebuje. Navíc vám hrozí nespavost, bolesti hlavy, závratě a malátnost.
Mobilní telefon do ložnice nepatří!
Autor: Shutterstock.com
Světlo, které škodí
Problémem je ostré světlo, které mobilní telefony a tablety vyzařují. To totiž stimuluje buňky v oční sítnici, které vysílají zprávy do mozku a informují tělo o tom, zda je noc či den.
"Na základě těchto zpráv pak mozek kontroluje uvolňování hormonu ospalosti - melatoninu a kortizolu - hormonu bdělosti," vysvětlil britskému deníku Daily Mail doktor Meadows, který výzkum vedl.
Dalším problémem je, že světlo, které tyto přístroje vyzařují, obsahuje velké množství modré barvy. Kvůli ní má ještě větší stimulační účinek, než světlo běžné. "Víme, že kvůli pigmentu nazývanému melanopsin, jsou buňky v sítnici nejvíce citlivé právě na modré světlo," tvrdí profesorka Debra Skene z univerzity v Surrey.